775622655 info@dobryden.eu

Hrad Bezděz patří mezi známé symboly naší historie a řadí se mezi nejvíce navštěvované české památky. Vytváří dominantu Máchova kraje a z jeho hradní věže je za jasného počasí výhled na Prahu, památnou horu Říp, na celé Krkonoše, Jizerské hory a České středohoří.

Historie hradu

Počátku hradu sahají do 13. století. V této době jej založil král Přemysl Otakar II. Místo na kopci si vybral záměrně. Kromě dobrého rozhledu na celé okolí byl hrad chráněn před dobyvateli. Současná podoba hradu se od té původní téměř nezměnila. Díky tomu si zachovává atmosféru historie. V některých dobách sloužil hrad jako vězení. Strávil zde několik měsíců dětství Václav II. Dokonce zde byl umístěn i klášter. Hrad si oblíbil i panovník Karel IV. Bezděz a jeho okolí si zamiloval i básník a spisovatel Karel Hynek Mácha. Celou krajinu opěvuje v některých svých dílech.

Vydejte se na návštěvu hradu

Návštěva hradu je nádherný výlet spojený s turistickou procházkou, která vede dva kilometry do kopce. Vydat se vzhůru tedy vyžaduje pořádnou energii. Ale výšlap zvládnout i malí výletníci. Odměnou je nádherný výhled do okolí, který nabízí Velká věž hradu.

Výchozím bodem pro návštěvu hradu je stejnojmenná vesnice Bezděz, jež se rozprostírá v podhradí. K hradu se autem dojet nedá, musíte jej nechat zaparkované ve vesnici na parkovišti a na návštěvu se vydat o svých. Počáteční cesta je asfaltová, později se promění v kamenitou, která vede až k první hradní bráně a dále pak na hradní nádvoří. Tady si zakoupíte vstupenky a ujme se vás průvodce.

Navštívíte nejen nádvoří, ale i Velkou věž, jejíž výška je 34 metrů. Pokud se nenecháte odradit a vystoupáte po schodech, kterých je téměř 170, naskytne se vám úchvatný pohled do širokého okolí. Součástí hradu jsou i zbytky staveb mezi něž patří kaple, purkrabský a královský palác.

Na hradě se během roku koná také celá řada zajímavých akcí.

Dobré novinky

Natavte si zasílání našich dobrých novinek

Děkujeme vám. Nyní prosím potvřďte svou registraci v emailu