775622655 info@dobryden.eu

Státní zámek Zákupy pochází ze 16. století a je vystaven v renesančním stylu. Nachází se v severních Čechách, nedaleko města Česká Lípa. Na jeho místě se, ve 14. století, nacházela gotická tvrz. Od počátku 18. století je celá stavba spjata výhradně s panovnickou dynastií z rodu Habsburků.

Zámecký areál

Zámek se může pyšnit zachovalými interiéry, které jsou bohatě zdobené a zařízené v luxusním stylu. Součástí zámku je i nádherná zámecká kaple, v níž se konají svatební obřady. Velmi cenný je zachovalý osobní výtah, jež byl vystavěn na konci 19. století. K zámeckému areálu přináleží i celá řada hospodářských objektů, hradní příkop a park ve stylu anglickém a francouzském. Zámek spadá pod správu Národního památkového ústavu, je chráněn jako kulturní památka, patří do městské památkové zóny a veřejnosti je přístupný.

Prohlídkové okruhy

Pro návštěvníky je připraven základní okruh, jehož trasa mapuje období vlastnictví rakouského císaře Ferdinanda Dobrotivého. Během prohlídky zavítáte do reprezentačních i soukromých pokojů panovníka i jeho chotě Marie Anny Karoliny Savojské. Jedná se o třípokojové hostinské apartmá, jehož součástí je salonek, ložnici s ranním pokojem, byt císařova nejvyššího hofmistra, císařskou jídelnu, apartmá císaře a císařovny a ložnici císařského páru. Interiéry se nacházejí v části západního, jižního a východního křídla.

Prohlédnout si můžete původní výzdobu, kterou představují papírové tapety či nástropní malby Josefa Navrátila. Také vybavení pokojů je původní. Jedná se především o nábytek, obrazy a porcelán ve stylu druhého rokoka.

Od letošní sezony je pro návštěvníky připravena i novina – trasa určená pro děti, na níž si budou moci prohlédnout výstavu kostýmů a rekvizit z pohádek, které se objevily v České televizi vždy na Vánoce. Okruh zahrnuje čtyři místnosti obsahující historický mobiliář. Celý okruh je bez průvodce a je vhodný především pro rodiny s dětmi.

Dobré novinky

Natavte si zasílání našich dobrých novinek

Děkujeme vám. Nyní prosím potvřďte svou registraci v emailu