775622655 info@dobryden.eu

Havanský bulvár Malecón je legendární místo, tady se během oslav šikují průvody oslavující kubánskou revoluci. Široký Malecón lemují staré koloniální domy a z druhé strany jej omývá moře. Tady se schází milenci, kteří v přeplněných domech nemají klid. Kluci skáčí šipky do moře i v naleštěných polobotkách, aby se vytáhli před svými čokoládovými krasavicemi. Dva trumpetisti tu hrají jen tak, s trubkami namířenými směrem k Floridě a hukot příboje dusí jejich sny.

Malekon, Havana

Malekon, Havana

„Pojď a dej si s námi třtinový rum přímo z flašky!“ křičí na mě parta teenagerů…
Kuba je omamná, voňavá země. Tři týdny jsme „ostrov svobody“ projížděli s manželkou křížem krážem. Muzika, moře, přecpané náklaďáky. Veliká radost i veliký stesk. Bizarní kult Fidela a temperamentní lidé, kteří se v klidu naučili stát každé ráno před krámky s přídělovým zbožím. Poslední naleštěné americké káry, které se ještě nerozpadly. Než odvezu ženu na letiště, chci se ještě vykoupat na havanské pláži. Vaříme se v přecpaném metrobusu, taženém náklaďákem. Na pláži jsme jediní bílí. Než si přetáhneme tričko přes hlavu, moje kraťasy s penězi, hodinkami a brýlemi jsou fuč. Kluk mizí v davu. Euforický pocit z Kuby se trochu kalí. Žena odlétá a já se vracím do Havany. Najednou je to trochu jiné město. Jsem sám a prostitutky mě tahají za triko a kluci se diví, že nevytáhnu dolary a prostě s nimi nejdu. „Proboha, copak se ti nelíbí?“ nevěřícně kroutí hlavou… Jdu se nadýchat vlhkého vzduchu na Malecón. Sednu si na rantl u moře a přečtu si pár stránek z knihy o legendárním Che Guevarovi. Dám si voňavou cigaretu bez filtru a bude mi dobře, myslím si. Ale i ta obloha je dnes nějaká jiná. Od moře se táhnou zlověstné mraky, vítr žene po Malecónu prach a místní prchají pryč. Směrem od Floridy duní hromy a blesky přetínají oblohu. Těžké tropické kapky mi urazí cigaretu z pusy v půli a já vytahuji foťák, abych apokalypsu zachytil. Všechny ty barvy, co jich Kuba má, se ztratily v jediném okamžiku. Jako když fotím na černobílý film. Cvak, cvak, cvak. Ještě vidím, jak se kolem mě ženou ječící černošky, a pak už všechno pohltí tma a exploze hromů.

Převzato z časopisu Cestopisy.
Foto: Pixabay.com

Tip redakce: Nemáte čas či prostředky pro zájezd na Kubu? Vyzkoušejte zážitek Degustace pro milovníky doutníků či Degustace rumů

Dobré novinky

Natavte si zasílání našich dobrých novinek

Děkujeme vám. Nyní prosím potvřďte svou registraci v emailu