775622655 info@dobryden.eu

Únikové hry se staly v posledních letech obrovským hitem. Popularitě se těší po celém světě včetně České republiky. I u nás už najdete desítky těchto atrakcí. Ale ještě nedávno tomu tak nebylo. Co naše země objevila celkem nedávno, bylo už velkým hitem jinde ve světě. Jak tedy tyto hry vznikly a co stojí za jejich fenomenálním úspěchem?

Venkovní úniková hra Kletba Vyšehradu

Princip únikových her je celkem prostý. A právě v tom je jejich síla. Skupina hráčů je zavřena, postavena před sérii hádanek a cílem je vše vyřešit v určitém čase vyřešit. Zpravidla je to zabaleno do nějakého poutavého příběhu. Buď se snažíte zabránit vyřešením hádanek nějaké katastrofě nebo musíte najít způsob, jak uniknout z místnosti, ve které jste zavřeni. A zabránit tak vaší herní smrti. V příběhové rovině jsou tvůrci únikových her velmi kreativní a je tedy rozhodně z čeho vybírat. Tyto hry spoléhají na přirozenou lidskou zvídavost a jisté vzrušení pramenící z toho, že bojujete proti časomíře. Nárůst jejich popularity tedy není žádným překvapením.

Původní princip únikových her se poprvé objevil na obrazovkách počítačů. Jedním ze zástupců takových počítačových her je Crimson room z roku 2004. Její výrobce, Japonec Toshimitsu Takagi, tedy stvořil ve virtuálním světě něco, co se později převedlo do reality.

Tento přesun do reality trval několik let. První úniková místnost je objevila v Japonsku v roce 2007 a stála za ní společnost SCARP. Otevřeli tehdy první únikovku s pravidly, které se dodnes v podstatě nezměnily. Soutěžící jsou vpuštěni do místnosti, překonávají překážky a v časovém limitu se snaží utéct.

Úniková hra Magický orloj

 

Světový úspěch

Po otevření první únikové hry se tento fenomén celkem rychle rozšířil po celé Asii. Trvalo to ale ještě 4 roky než se tyto hry dostaly i do Evropy. A to konkrétně do Maďarska. Společnost Parapark otevřela roku 2011 první únikovou místnost Hint Hunt. A to dokonce nezávisle na Asii. Její tvůrci netušili, že podobný koncept už někde jinde existuje. O rok později se tento druh zábavy dostal i do Ameriky. A to právě díky japonské společnosti SCARP, která tam expandovala. Během následujících let se únikové hry rozšířily dál do světa. Zprvu nejdříve do Kanady, Velké Británie nebo Francie. A nedlouho poté se první místnosti objevily i u nás. A jejich rozvoj se od té doby nezastavil.

Dobré novinky

Natavte si zasílání našich dobrých novinek

Děkujeme vám. Nyní prosím potvřďte svou registraci v emailu