775622655 info@dobryden.eu

Současná situace, kdy je všechno zavřené a větší setkávání jsou zakázána, přímo vybízí k procházkám v přírodě. A díky tomu, že Praha není na něco takové úplně vhodná, hodí se vyrazit někam mimo ni. Naštěstí okolí hlavního města přímo překypuje místy, kde si lze užít příjemné chvíle v přírodě. Připravili jsme si přehled 5 nejzajímavějších. 

 

Lom Velká Amerika

 

Prvním je lom Velká Amerika nebo také český Grand Canyon. Jedná se o zatopený vápencový lom, na jehož dně se nachází dvě propojená jezírka s průzračnou vodou. Navíc se tento skvost nachází nedaleko Prahy v Českém Krasu. Brána vedoucí do lomu je celoročně zavřená, což by mělo zabránit lidem, aby slézali přímo k vodě. Ne vždy se to však povede. A ačkoliv se člověk nemůže dostat dolu, výhledy, které se zde otevírají, jsou nádherné. Navíc kolem lomu vede několik pěšin ideálních pro pomalou, nenáročnou procházku.

 

Stezka v okolí říčky Šembery

Tato naučná stezka vede od pivovaru v Českém Brodě až k rozcestí Na Šembeře. Celou procházku dlouhou 11 km si budete moci užít v údolí řeky Šembery a po kvalitně upravených cestách. V průběhu cesty vás navíc čeká 12 informačních tabulí s interaktivními prvky. Můžete se dozvědět mnoho zajímavých informací o místní krajině. Jenom je dobré si uvědomit, že od rozcestí Na Šembeře nevede zpět žádná linka hromadné dopravy. Je nutné se tedy vrátit po červené značce zpět na nádraží v Českém Brodě nebo dojít do bližších Doubravčic po zelené značce.

 

Keltské hradiště Stradonice

Jedno z nejznámějších keltských oppid se nachází nedaleko Nižboru na vrchu Hradiště. Proslavilo se především díky mnohým objevům, které zde byly učiněny, včetně nálezu pokladu, který obsahoval přes 200 zlatých mincí. První fáze stavby oppida začala už někdy kolem roku 120 před Kristem a v době největšího rozmachu dosahovalo rozlohy až 90 ha. Až k hradišti se dostane příjemnou procházkou z města Stradonice po stezce značené turistickými značkami. Po cestě a přímo na místě vás čekají informační cedule mapující historii místa i novodobé vykopávky. Na mnoha místech vás navíc nadchne krásný výhled do přírody.

 

Lesnický park Křivoklátsko

 

Možná vám název lesnický park zní trochu zvláště. Není divu, Křivoklátsko je první místo v ČR a v Evropě vyhlášené za lesnický park. Stalo se tak v roce 2010 a hlavním rozdíl mezi lesnickým a národním parkem je v počtu omezení pro návštěvníky. V národním parku je jich mnohem více. V parku na Křivoklátsku nebudete omezováni v tom, po kterých stezkách musíte jít nebo kde tábořit. Můžete si tedy místní krásy přírody užít relativně volně.

 

Skála Kazín

Skála zvaná Kazín se zdvihá do výšky 40 metrů nad pravým břehem Berounky. Jméno pochází ze staré pověsti, podle které zde měla sídlo dcera vojvody Kroka, Kazi. Méně atraktivní verze tvrdí, že místo pojmenoval místní hostinský, který chtěl učinit místo zajímavější pro potencionální zákazníky. Ať už to bylo jakkoli, archeologické výzkumy určily, že opevnění na Kazíně bylo středověkou tvrzí. Nalezly se zde rovněž stopy staršího neolitického osídlení, což odpovídá pozdní době kamenné.

Dobré novinky

Natavte si zasílání našich dobrých novinek

Děkujeme vám. Nyní prosím potvřďte svou registraci v emailu