775622655 info@dobryden.eu

Všichni znají tradiční rostliny, které dávají chutné plody jako jsou maliníky, třešně nebo jabloně. Možná vás však překvapí, kolik rostlin lze pěstovat v zahradě, a které mají výtečné jedlé plody. Mnohé z nich je navíc možné využít jako živý plot a udělat ze své zahrady oázu klidu a soukromí. Nejzajímavější možné přídavky do vaší jedlé zahrady si dnes představíme.

 

Muchovník

Muchovník je keř, který při troše péče vytvoří nádhernou korunu, která pokvete jemnými bílými kvítky. Jakmile odkvetou, objeví se na jejich místě malé modré bobulky (připomínající borůvky), které se po dozrání na podzim zbarví do oranžova. Tyto plody jsou nejen velmi chutné, ale také zdravé. Obsahují vitamín A, B, C, fenoly a antioxidanty. Najdete v nich také velké množství manganu, železa, draslíku, fosforu a vápníku. Jejich chuť pak vynikne v povidlech, nejlépe v kombinaci se zázvorem. Pokud se však z těchto skoro zázračných plodů chcete těšit, musíte muchovníku dát ty správné podmínky. Preferuje kyselejší půdu, která by neměla vyschnout. 

 

 

Mišpule

Mišpule je nenáročný strom středního vzrůstu. Na rozdíl od ostatních ovocných stromů nezabere na zahradě moc místa. Miluje slunná místa, ale pokud ho umístíte do polostínu, tak se s tím také vypořádá. U mišpulí si nemusíte lámat hlavu s typem půdy nebo zeminy – snese téměř vše, tudíž se hodí prakticky kamkoliv. Přesto, že jsou mišpule starobylá odrůda, její plody jsou pro většinu lidí záhadou. Přitom jsou výborné a přinášejí nám mnoho benefitů. Zvláštností je, že plody mišpule musí projít mrazem, aby nebyly trpké. Jakmile se tak však stane, můžete z nich upéct koláč, zavařit džem nebo si vytvořit šťávu. Navíc jsou bohaté na vitamíny a pomáhají v boji s vysokým cholesterolem nebo zažívacími problémy. 

 

Arónie

Arónie jsou velmi podobné jeřabinám jenom s tou výjimkou, že jejich plody jsou tmavé. Naprosto běžně se vyskytovaly v zahradách našich předků a pomalu se vrací také do těch dnešních. A není se čemu divit – plody arónie jsou chutné a zdravé, a navíc samotná rostlina je velmi estetická. Dorůstá až dvou metrů a lze ji dobře tvarovat. Hodí se proto jako živý plot. Zároveň je velmi nenáročná, zasadit ji je možné skoro kamkoliv a nemusíte řešit ani typ půdy. Vydrží vše. Z plodů si můžete připravit například sirup.

 

 

Rakytník

Rakytník se v českých zahradách čím dál běžnější. Jeho plodům se přezdívá přírodní zázrak, proto je narůstající popularita pochopitelná. Důležité je vědět, že rakytník je dvoudomá rostlina, to znamená, že potřebujete vedle sebe samčí a samičí rostlinu. Ideální je mít jednu samičí a dvě samčí. V každém zahradnictví vám poradí s tím, která je která. Kromě toho, je to velmi nenáročná rostlina. Zvládne i podmínky, které by pro jiné rostliny byly smrtelné. Nevadí mu nekvalitní půda ani sucho. A pokud se vám podaří vypěstovat plody, máte v rukou doopravdy úžasnou věc. Plody posílí vaši imunitu, chrání organismus a navíc překypují vitamíny, tělu prospěšnými kyselinami a minerály. 

Dobré novinky

Natavte si zasílání našich dobrých novinek

Děkujeme vám. Nyní prosím potvřďte svou registraci v emailu