775622655 info@dobryden.eu

Národní parky se zakládají především kvůli ochraně přírody. Zajišťují zabezpečení zpravidla unikátních nebo ohrožených životních podmínek. Zároveň se snaží i o to, přiblížit krásu a křehkost těchto oblastí dalším lidem. Zajišťují nejrůznější turistické výlety s cílem bezpečně představit to nejkrásnější, co tyto parky nabízejí. Podívejme se na dva velmi známé parky a na to, proč jsou tak výjimečné a proč je rozhodně nutné je zachovat. 

 

Národní park Yellowstone

Yellowstone v USA je nejstarší národní park na světě a jeho název pochází ze zbarvení skal (yellow – žlutá), které pokrývají většinu parku. Rozlohou náleží do tří států – Idaho, Wyoming a Montana – a zabírá necelých 9 000 km². Park je výjimečný především tím, že se vytvořil na vulkanickém substrátu. A pod jeho povrchem se nachází magmatické komory. Pokud by se Yellowstone rozhodl explodovat, síla erupce by mohla zničit celou Ameriku. Ale zatím se nejedná o scénář, který by byl vůbec reálný. Sopka neexplodovala už několik set tisíc let.

V Yellowstonu se nachází celá řada lákavých míst k navštívení. O jednom z nich slyšel asi každý – Grand Canyon. Nejznámější kaňon na světě. Velmi okouzlující jsou horké gejzíry, které mají různorodé barvy. Na mnohých místech dosahuje voda v gejzírech až 95 stupňů C. Nejznámějším ze všech je Old Faithful a proslavil se především svojí pravidelnou aktivitou. Průměrně vyvře až 17x denně. Tyto gejzíry zároveň napájí okolní řeky, ty díky tomu nezamrzají ani v zimě a na mnoha místech je možné se vykoupat ve velmi příjemné vodě.

Dalšími pozoruhodnými místy jsou vodopády. V Yellowstonu se jich nachází okolo 290. A ten největší z nich má přes 94 metrů. Naprosto běžnou záležitostí parku jsou menší zemětřesení. Těch se tu vyskytuje až 3 tisíce za rok. Zkrátka nepřijdou ani milovníci vegetace nebo zvířat. V Yellowstonu se nachází několik zajímavých druhů. Volně se tu pohybují medvědi grizzly, jeleni wapiti, buvoli nebo vlci.

 

Národní park Serengeti

Národní park Serengeti se nachází v Tanzanii v Africe a pokrývá necelých 15 tisíc km². Tomuto parku se také občas přezdívá “nekonečné pláně”, především díky svojí otevřenosti. Přesto se zde najdete několik vyšších útvarů, ale ne vyšších než 1 900 metrů. Jedním z nich je i proslulý kámen ze Lvího krále. Při troše štěstí je možné na něm dokonce zahlédnout lvi.

Serengeti je zpravidla rozdělováno do tří oblastí, podle jejich vzhledu a umístění. A také podle toho, jaká zvířata je tam možné zahlédnout. Což je samozřejmě největší lákadlo celého parku. V první části jsou obrovské pláně, kde se pohybují stáda pakoňů. Druhá část se nachází na západě a skládá se ze savan pokrytých černých jílem. Toto je část ideální k pozorování krokodýlů a hrochů. Třetí severní část zahrnuje většinu dřevnatých porostů a vyvýšených míst a je zde možné zahlédnout žirafy a slony.

Dechberoucí je pozorovat obrovská stáda savců migrující napříč Serengeti. Taková migrace zahrnuje milionové stádo pakoní, 250 000 zeber a přes půl milionu gazel. V menším množství se přesouvají i buvolci a impaly. Právě díky obrovskému množství zvířat byla tato migrace vybrána jako jeden ze 7 přírodních divů Afriky. 

Dobré novinky

Natavte si zasílání našich dobrých novinek

Děkujeme vám. Nyní prosím potvřďte svou registraci v emailu