775622655 info@dobryden.eu

Pití kávy je velmi rozšířeným zvykem, je to oblíbený nápoj, bez kterého si mnozí nedokáží představit ráno. Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, rozhodně nevyhazujte kávovou sedlinu. Zde je několik nápadů, jak kávovou sedlinu využít v domácnosti.

Jak využít kávovou sedlinu?

Vypěstujte si krásné hortenzie
Zapracujte zbytky kávy do půdy k hortenziím. Zvýšená kyselost květině pomůže absorbovat hliník, a získat tak sytější modré zabarvení. Sedlina také chutná žížalám, takže v zahradě budou usilovněji pracovat na kypření půdy.

Proti škůdcům
Pokud bojujete na zahradě se slimáky, obsypte sazeničky kávovou sedlinou. Kávová sedlina zablokujte slimákům cestu.Stejně tak udržíte v dostatečné vzdálenosti mravence, kteří chovají na rostlinách kolonie mšic.

Čistící prostředek na pleť
Vyrobte si jednoduchý čistící prostředek na pleť. Smíchejte masážní olej s trochou kávové sedliny. Jemně vmasírujte do pokožky., dbejte při tom na bezpečnou vzdálenost od očí. Chvilku nechte působit a poté důkladně opláchněte.

Peeling
Kávovou sedlinu můžete také použít při sprchování namísto peelingu. Tělový peeling pro masáž pokožky vyrobíte ze sedliny a kokosového oleje. Zrníčka ze sedliny jemně odstraní suchou kůži.

Odstraňovač blech
Pokud jimi váš domácí mazlíček trpí, vykoupejte ho a do psího šamponu přidejte zbytky kávy. Důkladně poté opláchněte .Tento postup zabíjí blechy a dodává lesk srsti.

Kávová sedlina na nádobí
Kávová sedlina vám pomůže vydrhnout připálené hrnce. Sedlinu naneste na houbu na mytí nádobí a dna vyčistěte. Nádobí poté důkladně omyjte.

Kompost
Kávová sedlina obohatí váš kompost o stopové prvky, fosfor, dusík a draslík. Přidejte ji do kompostu a zakryjte listy. Kávová sedlina urychluje proces kompostování.Odpuzovač komárů
Kávová sedlina je účinná také jako repelent. Až vás bude večer na terase obtěžovat hmyz, dejte na stůl misku s lógrem, nebo jí trochu posypte po okolí. Káva komárům zapáchá, takže se budou místu vyhýbat.

Přírodní barvivo
Velikonoce se blíží a nás čeká barvení vajíček. Krásně hnědou barvu získáte nejen z cibulových slupek, ale také z kávy. Abyste při barvení dosáhli mimořádných úspěchů, vařte vajíčka ve vodě současně s kávou a lžící octa.

Odstraňovač pachu z lednice
Usušenou kávovou sedlinu nasypte do misky a vložte do chladničky. Funguje v tomto případě obdobně jako jedlá soda a absorbuje případný pach nebo výrazné vůně skladovaných pokrmů.

Pro lesklé vlasy
Tmavovlasí lidé mohou podtrhnout barvu svých vlasů, když si budou oplachovat vlasy silným odvarem připraveným z kávové sedliny. Kávovou sedlinu zalijte vřelou vodou, přeceďte a nechte vyluhovat na přijatelnou teplotu. Tento postup prospěje i vlasové pokožce a vlasy budou lépe vyživené.

Kávová sedlina k pěstování hub
V kávové sedlině lze pěstovat například Hlívu ústřičnou .Dvojice finančních poradců z Wall Street tak rozjela vlastní podnik a dnes dodávají čerstvé houby, pěstované v kávové sedlině hned do několika restaurací. Pytle naplní sedlinou a přidají do nich spóry hub. Tři týdny se potom nechávají pytle odležet, káva si sededne a rozroste se podhoubí.

Dobré novinky

Natavte si zasílání našich dobrých novinek

Děkujeme vám. Nyní prosím potvřďte svou registraci v emailu