775622655 info@dobryden.eu

Pozůstatky skalního hradu Sloup se nacházejí v Libereckém kraji, na okraji obce Sloup v Čechách. Jedná se o chráněnou kulturní památku okresu Česká Lípa. Z původního hradu se do současnosti dochovaly pouze zbytky některých prostor a části budov. Prohlídkový okruh tvoří bývalé poustevny, skalní kostel, ambit, terasy a kaple. Skalní blok, na němž se pozůstatky nacházejí, byl osídlen již v dobách pravěku. Svědčí o tom řada archeologických nálezů.

Romantické místo láká nejen velké množství návštěvníků, ale také filmaře. Kulisy hradu můžeme spatřit v pohádkách Anička s lískovými oříšky nebo S čerty nejsou žerty. Záběry hradu se dostaly i do zahraničních filmů. Posloužil jako kulisa při natáčení některých epizod německého historicko-dobrodružného filmu Poutnice. Během prázdnin se zde pravidelně konají tradiční Koncerty při svíčkách.

Prohlídka hradu

Kousek od hradu je autobusová zastávka. Míří sem autobusy jak z České Lípy, tak i z Nového Boru. Pokud se na hrad vydáte vlastním automobilem, můžete jej nechat zaparkovaný na parkovišti přímo pod hradem.

K hradu se dostanete po schodišti, jež je vytesané do jednotlivých místností hradu. Venkovní schody vedou přímo na vyhlídku, z níž se otevírá nádherný pohled na celou obec, která se rozkládá pod hradem. Spatřit můžete i vrcholky Lužických hor. Zajímavostí je kukátko s barevnými sklíčky, která nám umožní vychutnat si pohled na okolní krajinu všemi čtyřmi ročními obdobími. Pokračujeme na skalní plošinu, na níž se nacházejí dvě poustevnické budovy a vrchol kostela, který má svoji základnu vytesanou ve skále o patro níže. Prohlídka pak směřuje do nejvyšší části hradu, odkud jej obejdeme z druhé strany a dostaneme se do dalších skalních místností. Celá okružní prohlídková trasa se dá jít jakýmkoli směrem. Zpět dolů se opět vracíme po schodišti.

Dobré novinky

Natavte si zasílání našich dobrých novinek

Děkujeme vám. Nyní prosím potvřďte svou registraci v emailu