775622655 info@dobryden.eu

Letošní léto bude ve znamení cestování po Česku. Jedním z populárních míst bude i Harrachov. Horská oblast skrývá mnoho nádherných míst, která rozhodně nemůžete během vašich cest vynechat.

 

Sklárna Harrachov

Jedním ze zajímavých míst, které by návštěvník Harrachova neměl vynechat, je místní sklárna. Jedná se o nejstarší činnou sklárnu v Čechách. Exkurze po prostorách zahrnuje možnost prohlédnout si tradiční ruční způsob sklářské výroby (součástí je i 100 let stará historická brusírna skla). Mezi tradiční výrobky patří nejen užitkové sklo, ale i křišťálové lustry nebo luxusní nápojové sklo. Samozřejmostí jsou i dva obchůdky, kde je možné si některý ze skleněných produktů zakoupit.

 Pivovar Harrachov

Velmi populární a častý cíl návštěvníků této oblasti, který se nachází v areálu sklárny. Součástí pivovaru je i typická pivovarská restaurace. Přímo před návštěvníky zde připravují jedinečné Harrachovské kvasnicové pivo. To si zakládá na využívání přírodních surovin (chmele a sladu) a z nich vyplývající vysoké kvalitě. Na výběr je ze dvou světlých piv a jednoho černého. Ty jsou navíc podávány ve sklenicích vyráběných přímo v areálu, ve sklárně.

Muzeum skla

Další expozice nacházející se ve výše zmiňovaném areálu. V muzeu si můžete prohlédnout sbírku mapující 300 let historie sklářské výroby. Toto období vám přiblíží s více jak 5000 exponáty – jedná se o největší kolekci skla vyrobené v jedné sklárně v České republice.

Hornické muzeum

Návštěva tohoto místa vám umožní seznámit se s ukázkami pracovního náčiní a vybavení nebo dokonce s těžebními stroji z minulého století. Teplota v prohlídkové štole se nachází kolem 8 stupňů a je dlouhá kolem kilometru. Je zde připravena i ukázka těženého materiálu ze zdejšího ložiska rudy.

Mumlavské vodopády

Jedná se o perlu Krkonoš a jedny z nejmohutnějších a nejkrásnějších vodopádů celé České republiky. Jsou téměř 10 metrů vysoké a stejně široké. Po většinu roku dopadá tato masa vody do žulových prohlubní, kterým se někdy říká obří hrnce nebo čertova oka. Tyto plochy nabízejí v horkých letních dnech příjemné ochlazení ve vodě.

Černý rybník

Známý také jako Huťský rybník, neslouží primárně pro koupaní. Přesto ho místní milují a rozhodně podle nich stojí za návštěvu. Rybník je určen především sklářům, kteří zde připravují dřevo pro formy, ve kterých se pak fouká sklo. Celý proces přípravy dřeva vypadá tak, že se vypustí rybník. Na dno se pak uchytí (tak aby neplavaly na hladině) dubové špalky. Tam pak zůstanou několik měsíců během kterých nasávají vodu. To všechno kvůli tomu, aby formy získali přirozenou vlhkost, která poskytuje ochranu proti hoření.

Skokanské můstky Harrachov

Návštěva dnes už legendárního areálu pěti skokanských můstků je skoro povinností pro každého sportovního fanouška. Nachází se na severním svahu Čertovy hory. Nejstarší skokanský můstek je už z roku 1920. Každého návštěvníka zde čeká několik můstků z kategorií K30 až K180. Mamutí můstek K180 patří mezi 6 největších na světě. Naneštěstí větší z nich už nevyhovují svým technickým stavem, slouží proto jen jako turistická atrakce. Menší se dodnes používají pro tréninky skokanů.

Lanová dráha Harrachov

Lanovka vozí turisty na vršek Čertovy hory celoročně. V zimě ji využívají především lyžaři, v létě pak pěší nebo cyklo turisté. Z vrcholku hory na vás čekají nádherné výhledy do přilehlé krajiny a může se stát i ideálním počátečním bodem vašeho výletu.

Dobré novinky

Natavte si zasílání našich dobrých novinek

Děkujeme vám. Nyní prosím potvřďte svou registraci v emailu