775622655 info@dobryden.eu

Při stavbě rodinného domu je jednou z nejdůležitějších záležitostí, kterou je třeba vyřešit, vytápění domu. Tedy to, jak teplo z ohřáté vody dostat do interiéru. V zásadě existují dvě možnosti a v dnešním článku si obě představíme. 

 

Radiátory

Radiátory mají stále největší důvěru spotřebitelů. Teplovodné radiátory se vyrábějí ve třech různých podobách – článkové, panelové a trubkové. Moderní typy jsou také vyráběny v úspornějším režimu a s přívodní teplotou kolem 50 °C. Toto teplo se z nich pak šíří prouděním vzduchu, kde od nich ohřátý vzduch stoupá. Studený vzduch se pak naopak dostává k podlaze. Vyplatí se tedy radiátory umístit k oknu, popřípadě obvodové stěně, kde je nejchladněji.

Při výběru radiátoru se zaměřte především na jejich výkon. Optimální výkon vůči velikosti místnosti vám pomůže určit projektant. Dejte si pozor také na velikost radiátorů. Především v menších prostorách může být zajímavým řešením vertikální zpracování. Radiátory jsou také netradičním prvkem interiéru, nezapomínejte tedy ani na jeho estetickou stránku. K sehnání jsou jak velmi nenápadné modely, tak takové, které mají velmi výrazné barvy a tvary.

 

 

Podlahové vytápění

Podstatou podlahové vytápění je využití sálání mírného tepla z velké plochy. Pracuje se zde tedy s nízkou teplotou topné vody. Na rozdíl od radiátorů se sálavým teplem ohřívají přímo lidé a předměty v místnosti a až poté vzduch. Z toho plyne mnoho výhod – rozložení teploty v pokoji je rovnoměrné a k pocitu tepla stačí mnohem nižší teplota (kolem 20 °C). Tento systém lze navíc umístit také do stropu či stěn. 

Podlahové vytápění má také několik nevýhod. Jednou z nich je poměrně nákladná konstrukce. Funkční vytápění potřebuje hned několik vrstev. Teplou vodu je nutné přivádět soustavou trubek, pod které je třeba dát izolaci (aby tudy neutíkalo teplo). Na trubkami se nachází akumulační vrstva, která má za úkol hromadit teplo a poté ho sálat do místností. Z akumulačního systému pramení ještě druhá nevýhoda. Je třeba počítat s jistou setrvačností. Teplotu nejde změnit okamžitě, je třeba nějaký čas vydržet.

Dobré novinky

Natavte si zasílání našich dobrých novinek

Děkujeme vám. Nyní prosím potvřďte svou registraci v emailu