775622655 info@dobryden.eu

Popel vzniká vždy jako vedlejší produkt při používání kamen, krbu nebo třeba grilu. Většina lidí ho považuje za odpad a zbavuje se ho. Což je hrozná škoda, protože dřevěný popel lze využít i dál. Funguje totiž jako výborné hnojivo pro některé rostliny. A jak ho tedy správně použít?

 

Popel ze dřeva

Dobré vlastnosti popelu ze dřeva mohou pro být mnoho lidí neznámé. Přitom obsahuje velké množství minerálů (křemík, fosfor, vápník apod.), které jsou všechny prospěšné pro vaše rostliny. Vyživují je, stimulují jejich růst a také účinně chrání před různými chorobami. Dřevěný popel má pH mezi 11 a 13, tudíž dokáže odkyselit půdu. Navíc je to přírodní a přirozeně odbouratelné hnojivo a nemusíte se ho bát použít při organickém pěstování rostlin.

 

 

Jak hnojit

Příprava na hnojení dřevěným popelem je velmi snadná. Potřebujete na to dřevěný popel (nejlépe z neleštěného dřeva) a organické zbytky z kompostéru (pokud je nemáte, tak trochu měkké vody). Obojí smíchejte a můžete pokládat na zem. Vzhledem k odkyselujícím účinkům směsi se nedoporučuje ji používat ve vysoce alkalických oblastech. A pokud bojujete se škůdci jako jsou hlemýždi a mšice, můžete popel nasypat přímo na rostlinu a tím ji ochránit.

 

Rostliny

Hnojivo s popelem si zamilují především kvetoucí rostliny a také ty ovocné a zeleninové. Nebojte se proto použít pod rajčata, maliny, růže, okurky, vřesy a mnoho dalších. Ocení ho dokonce i trávník. Naopak se díky odkyselujícím vlastnostem popelu vyvarujte použití na borůvkách, vřesu, azalkách a jehličnanech.

Dobré novinky

Natavte si zasílání našich dobrých novinek

Děkujeme vám. Nyní prosím potvřďte svou registraci v emailu