775622655 info@dobryden.eu

Jedny z nejimpozantnějších monastýr (kláštery) hledejte rozhodně v Řecku. V oblasti Thesálie se nacházejí byzantské kláštery Meteora, které byly vystavěny tak, aby vypadaly jako pokračování vysokých skal. Stávají se proto dokladem impozantních stavitelských schopností byzantské kultury. Pro svoje sladění přírody a architektury se dostaly na seznam UNESCO a dodnes jsou nezapomenutelným zážitkem pro každého, kdo je navštíví. 

Stavba klášterů

Jako první byl postaven klášter Metamorfosis už v roce 1356 ve výšce 534 metrů. Díky tomu, že při pohledu zespoda vypadal, že se vznáší se mu začalo přezdívat Megalon (velký) Meteoro (vznášející se). Od toho se později odvodilo pojmenování meteoro pro všechny zdejší kláštery, kterých je celkem 24. Vzhledem k tomu, že monastýry vznikaly už ve 14. století, museli mniši všechny materiály a zařízení vynášet na skály na zádech, jen s pomocí kladky. Nahoru šplhali pomocí systému košů a rumpálů. Až dnešní doba vedla k vybudování schodů a kamenných žebříků.

 

 

Prohlídka klášterů

Návštěva tohoto místa se rozhodně stane nezapomenutelným zážitkem. Ovšem je nutné se připravit na to, že se zde musí dodržovat několik pravidel. Týkají se především oblečení. Ženy by neměly mít hluboké výstřihy, odhalená ramena a kalhoty. Muži musí přijít v dlouhých kalhotách a košili, nebo tričku s rukávy. Pokud se náhodou stane, že někdo přijde v šortkách, je možné si za poplatek půjčit dlouhou sukni. Zároveň je dobré se připravit na to, že i zde je mnoho turistů a možná budete muset někde chvíli čekat. Příjemnou zprávou je, že výtěžek ze vstupů jde na opravu místních památek.

Dobré novinky

Natavte si zasílání našich dobrých novinek

Děkujeme vám. Nyní prosím potvřďte svou registraci v emailu