775622655 info@dobryden.eu

Nastává čas prázdnin a dovolených a právě tento rok se víc než kdy dřív bude cestovat po České republice. Omezené možnosti vycestování do zahraničí, případně obavy z komplikací, které by to mohlo přinést, doslova vybízí k prozkoumání zajímavých míst u nás.

Jedním z velmi populárních míst jsou stezky korunami stromů. Pokud na jednu z nich vyrazíte, čeká vás procházka přírodou, okouzlující výhledy do krajiny a když budete chtít i adrenalin. Je to výlet, který si užije každý člen rodiny nebo každý z vašich přátel, který nemá příliš velký strach z výšek. Všechny stezky jsou bezbariérové a stoupání velmi mírné, proto jsou vhodné i pro kočárky nebo pro vozíčkáře. Ovšem pozor, na tento výlet sebou neberte své pejsky, těm je na všech těchto atrakcích vstup zakázán. 

A teď to nejdůležitější. Kam za stezkami vyrazit? V České republice máme hned tři tyto velké stavby. Každá se nachází v jiné části země, tudíž na dosah všem.

STEZKA KORUNAMI STROMŮ NA LIPNĚ

První a nejstarší stezka (otevřená už od roku 2012) se nachází v Jižních Čechách, na dohled od lipenské přehrady. Je vysoká 40 metrů a nachází se ve výšce 901 m.n.m. 

Způsobů jak se k ní dostat je hned několik. Můžete využít pravidelný Stezkabus, který vyjíždí z blízké obce Lipno nad Vltavou, popřípadě lanovku. Pokud toužíte po něčem fyzicky náročnějším, můžete ke stezce dojít pěšky a využít tak značené turistické trasy. Pro příznivce kol jsou zde cyklotrasy. A pokud si poté chcete zpestřit cestu dolů, můžete si nahoře půjčit koloběžku a dole ji vrátit.

Už přímo na stezce vás čekají naučné prvky, které se zaměřují na vzdělávání v oblasti funkce a ochrany lesa. Některé z vás jistě pobaví zastávky s lanovými prvky, po kterých se můžete projít a vyzkoušet tak ve 24 metrech svoji odvahu. A když se dostatečně pokocháte výhledem, zpáteční cestu na zem, si můžete zrychlit tobogánem, který vás rychle a bezpečně dopraví dolů – sjedete 52 metrů středem konstrukce stezky. 

 

STEZKA V OBLACÍCH NA DOLNÍ MORAVĚ

Tato stezka se nachází na Dolní Moravě ve výšce 1116 m.n.m. a je vysoká 55 metrů. Podobně jako v Jižních Čechách máte na výběr hned z několika možností jak se ke stezce dostat. Jednou z nich je lanovka Sněžník, ta vás pohodlně dopraví nahoru i dolů, druhou pak opět turistické trasy. Zde je na výběr ze tří – některé jsou vhodné jen pro pěší, jiné i pro kola či kočárky. 

I cesta po stezce nahoru nebude rozhodně nudit. Čeká vás zde 12 vzdělávacích tabulí – ty informující o nedalekém pohoří Kralický Sněžník či přímo o této stavbě. Milovníci dobrodružství si zde také přijdou na své. Atrakce jako Rukáv (tvořena hustou sítí, kterou můžete prolézt a tím si zkrátit cestu z jednoho patra do druhého) nebo Kapka (síť, která se nachází v 50 metrech a je skrz ni vidět na zem) se o to postarají. Cesta zpět může být opět ozvláštněna sjezdem ve 100 metrů dlouhém tobogánu s okénky.

STEZKA KORUNAMI STROMŮ V KRKONOŠÍCH

Tato atrakce se nachází v Janských Lázních, v jednom z hlavních horských center Krkonoš. Láká především na poznání horských stromů od kořene až po koruny a je dlouhá úctyhodných 1511 metrů. Dostanete se k ní buď autem (dostupná jsou tři parkoviště v Janských Lázních), linkovým autobusem (zastávka Janské Lázně) nebo příjemnou kilometr dlouhou procházkou z centrálního parkoviště u lanovky. 

Hlavním cílem po cestě na stezce je seznámit vás s jedinečností krkonošské přírody. Dostane se do těsné blízkosti k lesním mohykánům – stromům mnohdy starším než 150 let. Opět vás čekají informační zastávky se vším co potřebujete o okolní přírodě vědět nebo adrenalinové části cesty. Tvořené jsou především lany nebo houpajícími se prkny, které testující vaši obratnost. Všechno samozřejmě za přísných bezpečnostních opatřeních v podobě sítí a držadel. Zajímavostí jsou pak kukátka namířená vždy strom, o kterém se v daném místě stezky píše. Nechybí ani tobogán pro cestu nazpátek.

Dobré novinky

Natavte si zasílání našich dobrých novinek

Děkujeme vám. Nyní prosím potvřďte svou registraci v emailu