775622655 info@dobryden.eu

Kvalita spánku je zásadní především pro příjemný následující den. Bez dobrého spánku bude den nekonečný a méně produktivní. Abychom vydatného spánku dosáhli, musíme sladit spoustu prvků – matraci, vhodný rám postele a polštář. V dnešním článku se zaměříme ještě na jeden prvek, který může být při honbě za kvalitním spánkem občas opomíjen a tím je peřina. Také při jejím výběru je dobré dát si pozor na několik věcí.

 

Přírodní vs. syntetická přikrývka

Přírodní přikrývky jsou vyplněny a lemovány přírodními materiály a mají vysoké tepelně izolační vlastností. Nejčastěji v nich najdete peří nebo vlnu. Z peří je to poté husí peří, které je typické pro svoji lehkost.

Syntetické přikrývky byly vytvořeny především pro alergiky, kteří přírodní materiály nesnesou. Přírodní výplň nahrazují zpravidla silikonové kuličky. Ty dokonale napodobují prachové peří. Mezi další alternativy patří přikrývky z prošívaného silikonového vlákna nebo polyesteru.

 

 

Je některá lepší?

Nejde na 100 % říci, jestli je jeden typ lepší než ten druhý. Každý má některé dobré a některé záporné vlastnosti. Přírodní přikrývky jsou velmi lehké, dobře chrání před chladem a zároveň zabraňují přehřátí. Proto dobře fungují ve všech ročních období. Naneštěstí jsou také dražší a nejsou odolné proti prachu a roztočům. S tím souvisí také to, že jsou náročné na údržbu a tudíž nevhodné pro alergiky. Pro ty jsou lepší syntetické přikrývky, které se snadno udržují – lze je prát a sušit i na vysoké teploty. Navíc mají antialergické vlastnosti a nepřitahují roztoče ani prach. Jsou také levnější. Na druhou stranu mají horší tepelnou izolaci a jsou méně odolné.

 

Kterou zvolit?

Výběr přikrývky je individuální záležitost, musí především vyhovovat vám a splňovat všechny vaše požadavky. Syntetické peřiny jsou jasnou volbou pro lidi trpící na alergie a také pro ty, kteří chtějí možnost přikrývku čistit. Oželet pak musí lepší tepelnou izolaci. Na druhou stranu přírodní přikrývky jsou lepší pro zimomřivé lidi, kteří potřebují pro kvalitní spánek mnohem více tepla. 

Pokud vás z používání přírodních dek nevyřazují alergie, je nejlepší využít toho nejlepší z obou druhů přikrývek. Na léto si vzít tenkou syntetickou a zimě se zachumlat do tlusté péřové či vlněné deky.

Dobré novinky

Natavte si zasílání našich dobrých novinek

Děkujeme vám. Nyní prosím potvřďte svou registraci v emailu