775622655 info@dobryden.eu

Jak vykouzlit tu pravou atmosféru domova plného pozitivní energie, pohody a klidu? Stačí, když si vybrat nábytek, který se vám líbí, doplnit ho vkusnými dekoracemi a pokoj vymalovat tou správnou barvou. Barvami můžete ovlivnit nejen samotný vzhled interiéru, ale také celkovou atmosféru, která vás následně osloví již při vstupu do místnosti.  Při volbě barev v interiéru je nutné brát v úvahu především rozlohu místnosti, světelnou orientaci a typ osvětlení.
Podívejte se na barevné kolo a psychologii barev, a přečtěte si, jaká nálada je typická pro určitou barvu.

Psychologie barev

Na každého z nás působí zvolená barva jinak.Barvy mají neobyčejnou schopnost působit na člověka buď negativně, nebo pozitivně. Významy barev přehledně pojmenoval a rozpracoval Max Lüscher:

Bílá barva – je symbolem čistoty, jasnosti, harmonie. Je skvělou doplňující barvou k ostatním barvám, působí rozjasňujícím dojmem, zvětšuje prostor a napomáhá přemýšlení.

Šedá barva – je barvou neutrální, která vybízí ke kompromisům.

Růžová barva – méně výrazné odstíny růžové barvy mají uklidňující efekt.

Oranžová barva – je barvou velmi optimistickou, celkově povzbuzuje. Je skvělou volbou do pracovny nebo dětského pokojíčku.  Často se používá i v místech zamýšlených pro volnočasové aktivity.

Žlutá barva – je nejjasnější teplou barvou s povzbuzujícím a rozveselujícím účinkem. Má pozitivní vliv na mysl a inteligenci.

Červená barva – červená je teplou stimulující barvou, plná vášně, dodává energii a podporuje chuť k jídlu.Ideální v prostorách určených k tvůrčí činnosti.

Zlatá barva – podporuje zvládání všech duševních nejistot. V decentním měřítku je hřejivým prvkem v interiéru.

Tmavomodrá barva – klidná, konzervativní, intelektuální. Vyvolává pocit čistoty a klidu. Často se používá v prostorách, kde je vyžadováno jasné myšlení, a pro vytvoření klidné atmosféry

Světlemodrá barva – uklidňuje mysl a pomáhá řešit hádky.

Fialová barva – podporuje tvořivost, představivost, fantazii a není rušivá pro koncentraci. Působí na centrální nervový systém uklidňujícím dojmem a vyvolává spánek.

Zelená barva – je barvou přírody a rovnováhy Působí uklidňujícím dojmem. Podle výzkumů zlepšuje u dětí čtení a příznivě působí na oči. Používá se v prostorách určených k relaxaci.

Hnědá barva – zemitá barva, která navozuje pocit harmonie a klidu.

Stříbrná barva – uklidňuje emoce a zbavuje stresu.

Černá barva – je barvou elegance a v interiéru i v šatníku je nesmrtelnou volbou.

Na co si dát pozor

Barva může výrazně ovlivnit způsob, jakým vnímáme určitou místnost. Je tedy velmi důležité se rozhodnout pro ten správný barevný odstín. Místnost může opticky zvětšovat nebo zmenšovat, prodlužovat, ubrat jí světlo nebo ji prozářit. Výrazné barvy se hodí pro menší plochy nebo doplňky, naopak velké plochy je vhodné vymalovat neutrální barvou. Tmavé barvy oticky místnost zmenší. Všechny přírodní barvy a odstíny budou působit uklidňujícím dojmem a budou pozitivně působit na lidskou psychiku. Pamatujte na to, že příliš syté barvy jsou sice moderní, ale brzy se okoukají.

Jak pracovat s barevným kruhem

Používají ho profesionální malíři pokojů, bytoví designéři a můžete i vy. Kruh se nejčastěji skládá z 12 barev, které vycházejí z odstínů červené, žluté a modré, barev sekundárních, což jsou jejich směsi,oranžová, fialová, zelená a terciálních, žlutozelená, zelenomodrá, purpurová, tyrkysová.Pokud do barevného kruhu promítnete obrazce, jako jsou čtverec, čára, trojúhelník, obdélník, šestiúhelník, jejich vrcholy vytyčí barvy, které k sobě budou ladit. Vhodně zvolené jsou i barvy příbuzné, tedy ty, co spolu v kruhu sousedí. Kontrastní barvy jsou ty, které jsou bezprostředně naproti sobě. K červené bude ladit zelená a k oranžové modrá. Jedná se o odvážnější způsob ladění barev. Interiér pak bude živější.
Tón v tónu je takové ladění barev, které se na kruhu nacházejí v bezprostřední blízkosti. Jako příklad odstíny žluté. Jeden z odstínů by měl být vždy dominantnější.
Bílá a černá barva na kruhu nejsou zastoupeny, protože se hodí k jakékoliv barvě z barevné palety.

Dobré novinky

Natavte si zasílání našich dobrých novinek

Děkujeme vám. Nyní prosím potvřďte svou registraci v emailu