775622655 info@dobryden.eu

Častá únava a špatné soustředění může mít mnoho příčin. A jedna z nich může být pro někoho překvapivá. I tak banální záležitost jako světlo, má zásadní vliv na vaši vnitřní pohodu. Je dobré se proto zamyslet nad tím, jaké světlo a jak moc ho doma máte. 

 

Přirozené světlo

Každý živý organismus potřebuje a je mu nejbližší přirozené světlo. Proto byste si měli vždycky dát záležet na tom, abyste ho doma měli dostatek. Obzvláště důležité je to v zimě, kdy je denního světla málo. Celkově je dobré při plánování osvětlení domácnosti sázet na přirozené světlo. Vyplatí se to ekonomicky i zdravotně.

 

Umělé světlo

Umělé světlo může mít negativní dopady na lidské zdraví. Minimalizovat tato negativa můžete pomocí vhodně zvolených žárovek a zářivek. Ideální jsou takové, které rovnoměrně obsahují všechny barvy a poznáte je podle tzv. indexu podání barev Ra (popřípadě CRI). Tento parametr udává hodnotu reálnosti barev v osvětleném prostředí a vyjadřuje se pomocí škály od 1 – 100. Platí úměrnost, že čím vyšší číslo, tím lepší světlo. Hodnotu 100 dosahuje pouze sluneční svit a cokoliv nad 80 se považuje za kvalitní vnitřní osvětlení.

Bílá barva světla

Výběr barvy světelného zdroje je také podstatným kritériem. Obecně je lze rozdělit do 3 kategorií.

 

Teple bílá barva

Toto světlo má lehce žlutý nádech a nejvíce se podobá slunečnímu svitu. Působí velmi odpočinkově, přátelsky až útulně a pro lidi je zpravidla nejpříjemnější. Proto se hodí do odpočinkových místností jako jsou ložnice nebo obývací pokoje.

Přírodní bílá barva

Nebo také neutrální bílá. Nemá žádný žlutý nádech a hodí se tam, kde se potřebujete soustředit nebo něco tvořit. Nejčastěji se používá v menších pracovnách, kuchyních, koupelnách a na chodbách.

Studená bílá barva

Světlo, které je velmi ostré a mnohdy má namodralý nádech. Díky tomu působí velmi čistě a oficiálně. Využívá se proto v komerčních prostorech, ve velkých kancelářích nebo ve výrobních halách.

 

Teplota chromatičnosti

Údaj, podle kterého poznáte, do které ze zvýše zmíněných kategorií světlo patří, se jmenuje teplota chromatičnosti. Udává se v kelvinech (K) a čím více kelvinů světlo má, tím bělejší světlo bude. Do 3 000 kelvinů mají světla teplé tóny, okolo 4 000 K se vyskytují v neutrálních tónech a nad 5 000 K je již studeně zbarvené světlo. Tento údaj se nachází na každé krabičce, ve které se žárovka nebo zářivka nachází. 

Dobré novinky

Natavte si zasílání našich dobrých novinek

Děkujeme vám. Nyní prosím potvřďte svou registraci v emailu