775622655 info@dobryden.eu

Sezóna letních dovolených se blíží a statisíce Čechů se chystají užít si volno za hranicemi České republiky. Aby nedošlo ke zbytečným stresovým situacím a nehodám je potřeba věnovat předcestovní přípravě dostatek času. V době hektických příprav je však snadné na něco důležitého zapomenout. Před odjezdem na dovolenou nestačí jen zkontrolovat, že máte v kufru vše, co budete potřebovat. Přinášíme několik rad a tipů, co si před odjezdem na dovolenou ohlídat.

Cestovní doklady

Nezapomeňte si s dostatečným předstihem zkontrolovat, že jsou vaše veškeré cestovní doklady platné. Při cestě do některého ze států Evropské unie vám pro překročení hranic postačí platný občanský průkaz, mimo EU budete potřebovat pas. Do některých států je ale potřeba mít cestovní doklad platný nejméně 6 měsíců v době návratu ze zahraničí. Pokud není platnost pasu dostatečná je potřeba vyřídit nový. Nový cestovní pas vám vydají obecní úřady obce s rozšířenou působností. Vlastní cestovní doklad musí mít každý občan České republiky cestující do zahraničí, tedy i děti a to i v rámci EU. Vyřízení pasu trvá 30 dnů, a nebo si můžete připlatit za expresní vyřízení do 6 dnů. Tady počítejte s příplatkem 4000 Kč za dospělou osobu a 2000 Kč za dítě. Další možností je expres vyřízení do 24 hodin. Poplatek za pas do 24 hodin je 6 000 Kč dospělá osoba a 2000 Kč za dítě. Pro vydání cestovního pasu pro dítě do 15 let je potřeba rodný list dítěte, starý cestovní pas pokud ho vlastní a občanský průkaz zákonného zástupce. Nezbytná je i osobní účast dítěte.

Cestovní pojištění

Samozřejmostí při cestě do zahraničí je cestovní pojištění. Řada turistů spoléhá na pojištění v rámci platební karty, ale takové pojištění mívá nízké limity pojistného plnění. Před cestou si ověřte co pojištění kryje, výši limitů pojistného plnění a za jakých podmínek je možné pojištění čerpat. Pokud si pojištění budete sjednávat zvlášť, nebude vás stát více než pár stovek a pokryje případné náklady zdravotních výloh, které by se mohly vyšplhat až na milionové částky! Cestovní pojištění by mělo být složeno nejen z pojištění léčebných výloh a úrazového pojištění, ale také z pojištění odpovědnosti za škody. Tato složka je nesmírně důležitá, i když se na ni často zapomíná. Způsobíte-li například někomu jinému úraz, náklady na léčení a rekonvalescenci se v zahraničí mohou vyšplhat do statisíců korun. Užitečné je také pojištění zavazadel či storna cesty.

Cestování autem

Existuje celá řada destinací, kam se dá pohodlně dojet. Oblíbené země pro zájezdy autem k moři, jsou například Chorvatsko a Itálie. Výhodou cesty autem je časová nezávislost, možnost zastávek po cestě a samozřejmě také doprava po okolí v místě dovolené. Přesvědčte se, že máte v pořádku řidičský průkaz, osvědčení o registraci vozidla a doklad o povinném ručení, tzv. zelenou kartu. Abyste se v cizině neocitli v nepříjemné situaci, zmapujte si předem čerpací stanice. Užitečným pomocníkem na cestách jsou různí jízdní asistenti, jež některé automobilky nabízí již v základní výbavě. Je vhodné si před cestou do cizí země zjistit, jaké tam platí dopravní předpisy a jaké jsou další důležité požadavky na provoz vozidla. Týká se to především ekologických plaket, reflexních vest či použití navigace.

Cestování s dětmi

Cestování s dětmi je náročné, jak pro děti tak pro vás. Vezměte dětem dostatek aktivit, aby pro ně cestování nebylo tak nudné a vysilující. Vysvětlete dětem co je bude čekat, jak při cestě letadlem, tak i autem. Pokud cestujete autem, nezapomeňte dětem připravit malou svačinku a dostatek tekutin. Při cestování autem máte výhodu, že můžete s dětmi zastavit a udělat si přestávku, kdy chcete, děti se můžou proběhnout a vy si na chvíli odpočinete od řízení. Pokud cestujete přes noc, nachystejte si deku, kterou budete moci v případě potřeby děti přikrýt. Nikdy nenechávejte děti samy zamčené v autě!

Zabezpečte domácnost

Češi si často neuvědomují riziko, kterému vystavují vlastní domov po dobu své dovolené. Pojištění je základ. Pokud nemáte pojištění domácnosti, je možné si ho krátkodobě sjednat – jedná se o tzv. pojištění opuštěné domácnosti. Pokud máte byt či dům vybavený chytrým zařízením během dovolené můžete pomocí aplikace v mobilním telefonu sledovat co se v domě děje a systém odkudkoliv ovládat. Na telefonu vidíte zda je stále aktivovaný alarm, pokud dojde k narušení okna či dveří, nebo detektor zjistí kouř, alarm se okamžitě spustí a na telefon vám pošle upozornění. Videokamera současně bude pořizovat fotografie pokud se začne v domě někdo pohybovat a uloží je na SD kartu, nebo na do vzdáleného úložiště.

Kde pořídit nejvýhodnější letenky

Pokud se chystáte cestovat na dovolenou letadlem, podívejte se na vyhledávač www.DobryDen.eu. Server nabízí jednoduché vyhledávání, kde si navolíte typ dovolené, cenu a destinaci a server vám nabídne nejlepší možné kombinace zájezdů a pobytů.

 

Dobré novinky

Natavte si zasílání našich dobrých novinek

Děkujeme vám. Nyní prosím potvřďte svou registraci v emailu