775622655 info@dobryden.eu

Via ferrata neboli také zajištěná cesta je jednoduchý způsob, jak umožnit výstup na náročnější horské celky i méně zkušeným horolezcům. Každá takováto cesta je vybavena ocelovým lanem, železnými stupy nebo podobnými pomůckami, které mnohonásobně ulehčují stoupání. Je to tedy horolezectví se vším tím vzrušením, ale s menšími náklady na vybavení a o něco bezpečnější. Via ferraty se stávají velmi populárním způsobem, jak strávit dovolenou. A nemusíte za nimi ani daleko. Hned několik desítek se jich vyskytuje po celé Evropě. Výborné cesty jsou v Itálii, Francii, Španělsku, Švýcarsku, prostě všude, kde je nějaký kámen, po kterém je možné lézt. Připravili jsme si pro vás představení těch nejpopulárnějších v Evropě. 

 

Innsbruck Skyline – Rakousko

Via ferrata, která se nachází hned u našich sousedů a která především zaujme dechberoucím výhledem. A to nejen na okolní přírodu a hory, ale i přímo na město Innsbruck. Cesta se nachází v bezprostřední blízkosti města a tudíž je velmi dobře dostupná. Je to tedy ideální způsob, jak strávit den, pokud vás už omrzelo procházení města. Takhle si ho užijete a poznáte úplně novým a nevšedním způsobem.

Není pochyb, že toto je velmi navštěvovaná via ferrata, proto je v hlavní sezóně dobré vyrazit, co nejdříve ráno. Abyste nemuseli stát ve frontě, která se občas tvoří. Ale i přesto, je to zážitek, který za to stojí.

 

Mount Triglav – Slovinsko

Tato via ferrata vám umožní vylézt na nejvyšší vrchol země. Cesta začíná v horské chatě Kraderice, což je nejvýše položená chata v celém Slovinsku. Ale jen cesta na tuto chatu vám zabere alespoň den, pokud si cestu nezkrátíte autem. Bývá tedy zvykem, že zde návštěvníci via ferraty přespí buď před cestou nebo po ní.

Samotný výstup na Triglav není extrémně dlouhý, nanejvýš několik hodin. Ale co postrádá v délce, dohání v náročnosti. Na začátku trasy je stoupání velmi mírné a příjemné. Ale celkem rychle se změní. Během chvíle začne být výstup velmi příkrý. A takové to zůstane až tzv. malý Triglav. Jakmile zdoláte tento bod, čeká vás cesta po relativně rovném, ale úzkém horském hřebenu. Před zdoláním úplného vrcholu Triglavu vás pak čeká už je kratší stoupání.

 

Pădurea Craiului – Rumunsko

Zde se vedle nachází hned tři různé via ferratyMontana Land, Mocanita a Casa Zmeului. Pro zajímavost “zmeu” je rumunský drak, který v místních legendách a pověstech objevuje velmi často. Každopádně všechny tři cesty jsou relativně krátké, jednu zvládnete za pár hodin. Přístup k nim je také velmi snadný, autem se můžete přiblížit na nedaleké parkoviště a od toho místa začít svoji výpravu. Nejtěžší ze všech tří cest je Casa Zmeului, vyskytuje se na ní několik velmi prudkých pasáží. Mimo jiné vás na ní čeká i most tvořený dřevěný desek.

 

Daubenhorn Via Ferrata – Švýcarsko

Tato via ferrata ve Švýcarsku už patří mezi ty náročnější. Se svými 9 km je nejdelší a oficiálně klasifikována jako “K5 Extrémně Náročná”. Takže to rozhodně není cesta pro začátečníky. Zároveň je to jedna z cest, kterou začnete brzy ráno a neskončíte dříve než v pozdních hodinách. Je nutné brát i toto v potaz. Je zde ale i jedno ulehčení. Z města Leukerbad se můžete nechat kabinkou vyvézt do výšky 2 400 metrů nad mořem a začít odtamtud. Pokud se ale chcete potrápit, existuje cesta i z výšky hladiny moře. Ale to už pořádný zápřah.

 

Baus de la Frema Via Ferrata – Francie

Na téhle cestě si užijete hned několik zajímavých okamžiků. Kromě až nadpřirozených výhledů do krajiny vás čeká několik zpestření. Hned na začátku vás čeká visutý most mezi dvěma skalními výstupky. Ale to je maličkost na zahřátí. Hned za tím následuje v podstatě kolmá stěna, kterou musíte vylézt. To vše je ale jen hra než dorazíte na další překážku, kterou vám tato via ferrata připravila. Jedná se most tvořený dvěma dráty – jeden pro vaše nohy a druhý pro ruce – který musíte zdolat otočeni zády ke skále a čelem k výhledu. A především máte krásný přehled o hloubce, která je pod vámi. A jako bonus se všechny mosty pohupují. Ale pokud tohle všechno zdoláte, na vrcholku Baus de la Frema vás čeká 360 stupňový výhled na celé okolí. Zážitek, který za to trápení stojí.

Dobré novinky

Natavte si zasílání našich dobrých novinek

Děkujeme vám. Nyní prosím potvřďte svou registraci v emailu