775622655 info@dobryden.eu

Vánoce jsou celosvětovým svátkem. Téměř všude se nějakým způsobem slaví. Každý národ je ale jedinečný a díky tomu jsou i jejich vánoční oslavy různorodé. Slaví se v různé dny, dárky nosí různé bytosti a také způsob dekorování může být jiný. Podívejme se proto společně do bližších a vzdálenějších zemí na to, jaké zvyky a tradice mají oni. 

 

Jako první zamíříme do Velké Británie. Tam se o nadílku stará Father Christmas v noci ze 24. na 25. prosince. Všichni se pak po probuzení mohou těšit na rozbalování. Typickou vánoční večeří je krocan s ořechovou nádivkou a po něm následuje sladká tečka v podobě vánočního pudinku. Do něj jsou navíc během přípravy schovány prstýnek, mince a náprstek. Kdo pak jednu z věcí najde ve své porci, bude mít celý rok štěstí. Velmi podobně probíhají Vánoce i v Americe. Dárky rozváží na saních Santa Claus a opět je to v noci z 24. na 25. Tradičním jídlem je nadívaná krůta s bohatým výběrem příloh – bramborovou kaší, sladkými bramborami, kukuřicí, brusinkovým kompotem, pečivem a nádivkou.

Velmi netradičně, alespoň pro nás, probíhají Vánoce v Austrálii. Už jenom kvůli tomu, že mají na Vánoce slunce a vysoké teploty. Sváteční večeře často probíhá přímo na pláži a s tím souvisí i volba jídel. Typické jsou studené obložené mísy, ovoce, zelenina a samozřejmě osvěžující nápoje. Najdou se ale i tací, kteří dávají přednost klasickému krocanu s kaštanovou nádivkou.

V Německu probíhají svátky velmi podobně jako u nás. Přípravy začínají s příchodem 1. adventní neděle.  Na Štědrý den pak dárky roznáší Weihnachtsmann, což je muž se zrzavými vousy a vlasy. Francouzské Vánoce také probíhají podobně. Dárky roznáší Pere Noël – Otec Vánoc. K večeři patří pečený krocan s kaštanovou nádivkou či lanýžovou pastou. Mezi další pochoutky, který nesmí na vánoční tabuli chybět je le reveillon (pokrm z ústřic) nebo husí játra.

Například v Itálii začínají svátky na Boží Hod, poté co proběhne papežovo požehnání Urbi et orbi. Ty pak probíhají až do Tří králů. Ten den prolítne komínem čarodějnice Befana a nadělí dětem dárky do připravených ponožek. Tradičním vánočním pokrmem je opět krocan nebo pečené jehně. Vánoce ve Španělsku probíhají také trochu jinak. Večeře, skládající se převážně z ovčích a kozích specialit, máslových placek, citronového dortu a pečiva, začíná až někdy kolem desáté hodiny. Když skončí tak děti dostanou dárky a o půlnoci se vyráží do kostela na půlnoční mši. Tradicí je také, že nejmladší člen rodiny po večeři položí do jesliček v rodinném betlému Ježíška.

 

 

Dobré novinky

Natavte si zasílání našich dobrých novinek

Děkujeme vám. Nyní prosím potvřďte svou registraci v emailu