775622655 info@dobryden.eu

Přestože nepatří mezi největší či nejkrásnější hrady ani se nepyšní obrovským parkem, stal se oblíbeným cílem mnoha výletníků a dobrodruhů. Tento tajemný hrad zaujme návštěvníky především pověstí o průrvě do pekla a o odsouzenci, který do ní byl spuštěn.

Historie hradu

Hrad se nachází ve východní části Kokořínských lesů, poblíž Máchova jezera. Ukrývá se v labyrintu pískovcových skal a údolí. Kouzelný zážitek začíná již cestou, která se vine jako úzká silnička mezi lesem a skalami. Podél ní můžete obdivovat nejen nádhernou okolní přírodu, ale i kouzelné roubenky, jež jsou typickými prvky místní architektury.

Jedná se o renesančně přestavěný hrad, jehož základy byly položeny již v dobách gotických. Vznikl v období panování Přemysla Otakara II., který jej na tomto místě nechal vystavět. Údajně to bylo souběžně s nedalekým Bezdězem, s nímž má i stejnou stavební suť. Základ pro jeho vznik tvořilo kamenné hradiště z 9. století. Jedná se o nejlépe dochovaný hrad tohoto období a v současné době je chráněn jako kulturní památka. Široké veřejnosti byl zpřístupněn teprve koncem 20. století.

Zajímavosti, na něž hrad láká své návštěvníky

Velkou zvláštností tohoto místa je skála, jež prostupuje celým hradem. Části lze spatřit nejen na hradním nádvoří, ale i přímo ve vnitřních prostorách hradu. Nádvoří nabízí dokonalou akustiku, která se využívá pro konání celé řady koncertů, jež můžete navštívit během sezony.

Legendy praví, že ve skále, na níž je hrad postaven, vede průrva do samotného pekla, jíž na svět přicházely zlé síly. Nachází se prý pod hradní kaplí, která má zlým mocnostem ve vstupu na zem bránit. Vchod do pekla střeží černý mnich, který nemá obličej. Tento klenot mezi hrady láká stále více hledačů záhad.

Hrad můžete navštívit během letní sezóny a kromě prohlídky na vás čeká také celá řada zajímavých akcí, mezi něž patří jarmarky, ukázky řemesel, dobové tance, hudební vystoupení nebo šermířské souboje. Oblíbené jsou i noční prohlídky hradu.

Dobré novinky

Natavte si zasílání našich dobrých novinek

Děkujeme vám. Nyní prosím potvřďte svou registraci v emailu