775622655 info@dobryden.eu

Patřím ke generaci, která Slovensko jaksi samozřejmě vnímá jako „své“ území. Slovenština se na mě svého času hrnula z televize i z rádia, četla jsem slovenské knihy a jezdila „na Slovač“ na prázdniny. Takže mě překvapilo, když jsem nedávno coby vedoucí turistického tábora vyrazila s dětmi na Hron – a ony nerozuměly! Toporně louskaly ta přece tolik podobná slova na vývěsních štítech, a když na ně někdo promluvil, trochu přihlouple se usmívaly. Teprve nedávno jsem tak s konečnou platností přijala (a pochopila) fakt rozdělení Československa.
Na mém vztahu k zemi pod Tatrami se tím ale nic nezměnilo. Nejen proto, že mám ráda hory, mám ráda i Slovensko. Líbí se mi „kotáre“ i „končiare“, stejně jako cikánské vesnice za vesnicemi (to jsem ovšem asi jediná…), zdejší divoké řeky a divocí chlapi nad odlivkou plnou borovičky. Slovenská příroda i Slováci samotní jsou pro mě příslibem jakési nespoutanosti, lehkým a kultivovaným závanem čerstvého východního větru.

Samozřejmě jsem záměrně pominula města leckdy výstavnější než ta naše a turistickou infrastrukturu na mnohdy velmi vysoké úrovni. Což ale mohu v ještě dokonalejší formě nalézt v taktéž hornatém Rakousku, o Švýcarsku ani nemluvě… To, co těmto alpským zemím chybí a Slovensku se dostává v míře vrchovaté, je svoboda pravidly zatím nesešněrovaného života na nekonečných stráních zdejších hor a podhůří. Snad jen tady stále ještě můžete přijít do krčmy (vlastně „smíšeného zboží“) a tak dlouho tu postávat, dokud vás někdo z místních nevezme domů přespat.

Stejně tak ale můžete využít nabídky špičkových hotelů a turistických center, lanovek, lyžařských vleků a stále populárnějších vodních center. Přitažlivost Slovenska totiž stále ještě tkví v rozmanitosti toho, co svým návštěvníkům nabízí. Stačí si vybrat podle vlastního naturelu. A ať už budete svoji slovenskou dovolenou trávit třeba v lyžařském středisku evropského střihu v Jasné, nebo pod stanem ve východoslovenských Bukovských horách, nezapomeňte ochutnat bryndzové halušky. Jsou fakt dobré…

Tip na výlet:
Slovensko za krásami Oravy s koupáním v termálech a výletem do Polska

Autor: Jana Patková
Převzato z časopisu Cestopisy.

Dobré novinky

Natavte si zasílání našich dobrých novinek

Děkujeme vám. Nyní prosím potvřďte svou registraci v emailu