775622655 info@dobryden.eu

Nedaleko Plzně na samém okraji vesnice Březina je možné nalézt v parku empírového zámku pozůstatky hradu. Hrad byl obýván do 17. stol. Pod hradem je veřejné koupaliště.

Hrad Salon (Březina)

První zmínka o hradu Salon (Březina) je známa z roku 1389, kdy byl majitelem Jindřich z Elstenberka. Vlastníci hradu se často střídali. Počátkem 15. století jej vlastnil Něpr Duc z Vavřin, v 17. století byl v zástavním držení Jana z Klenové. V roce 1661 je označován již jako pustý. Z hradu se dochoval jednopatrový palác, který v 19. století Šternberkové upravili na zahradní altán (nebo-li salon, z čehož pramení i druhý používaný název hradu).

Zámek Březina

Empírový zámek Březina byl postavený na přelomu 18. a 19. století pro rod Šternberků. Do zámeckého parku bylo dovezeno mnoho rostlin a dřevin z celého světa. Šternberkové vlastnili zámek až do roku 1939. Po roce 1990 jim byl v restituci vrácen a veřejnosti je nepřístupný.

K Salonu se lze dostat po žluté turistické značce z obce Březina a nebo od silnice spojující Březinu s Bezděkovem. V blízkosti hrádku je přístupný zámecký park, ale samotný zámek je v soukromém vlastnictví a přístupný není. Poblíž je také koupaliště s dětským hřištěm a především krásná příroda. Přístup k zřícenině není vhodný pro kočárky, ale pěšky se ke stavbě dostanou i menší děti bez problémů.

Plzeň – Pivovarský Dvůr Hotel Purkmistr – Západní Čechy

Spa & Wellness Zámek Lužec – Západní Čechy

Hrad Salon (Březina) – fotogalerie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdroj: www.blogcestnik.cz
Fotografie: Dáša F: https://fotodasaf.blogspot.com/

Dobré novinky

Natavte si zasílání našich dobrých novinek

Děkujeme vám. Nyní prosím potvřďte svou registraci v emailu