Surová struktura přírodního betonu na stěnách. To je něco, co se stalo velkým hitem mezi vyznavači minimalismus nebo industriálního stylu. A právě kvůli rostoucí popularitě se na trhu začínají objevovat směsi, které vám umožní si tento neobvyklý betonový vzhled vytvořit sami. S trochu šikovnosti i za víkend. A nespoléhat na profesionální firmy, které si za podobnou práci účtují klidně několik tisíc za metr čtvereční. Podívejme se, jak se betonovou stěrku vytvořit svépomocí.

V hobbymarketech seženete dnes již několik různých suchých směsí, které se doma sami namícháte a pomocí nichž si betonový nátěr můžete vytvořit. Druhou možností je pořídit si betonovou stěrku, kterou vyrábí český výrobce a kterou vám namíchají v každé prodejně s míchacím centrem barev. Za dva tisíce koupíte 10 l směsi, která je však již připravená k nátěru a nemusíte se doma ničím zdržovat. Navíc vám mohou namíchat téměř jakýkoliv odstín, nemusíte tedy zůstat pouze u klasické šedé barvy. Takové množství směsi vystačí poté na 12 – 17 m2 plochy podle toho, po jak hrubý nátěr chcete. Zároveň se nedoporučuje aplikovat tento výrazný prvek na více, jak jednu stěnu v místnosti. Je lepší zvolit stěnu, na které betonová stěrka vynikne a zároveň nezkazí celkový vzhled pokoje.

Co si pořídit a jak na to

Kromě samotné směsi na betonovou stěrku potřebujete ještě několik dalších věcí. Jako první si sežeňte penetrační nátěr. Ten se zeď aplikuje, aby sjednotil její nasákavost. Pomoci s výběrem vám zvládnou v každé prodejně s barvami. Na jeho nanesení potřebujete širokou špachtli a hladítko se zaoblenými rohy, rukavice a něco na promíchání betonové stěrky. A na ochranu podlahy a stropu je nutné mít zakrývací fólie a malířskou pásku.
Pokud toto všechno máte, je možné se pustit do vytoužené proměny. Na očištěnou stěnu nejprve naneste penetrační nátěr pomocí válečku a nechte ho zaschnout. Poté je vše připraveno na aplikaci stěrky. Dobře ji promíchejte a poté ji můžete v tenké vrstvě začít nanášet. Přirozené struktury betonu docílíte tak, že ji budete stahovat různými směry do oblouku. Důležité je také pracovat tak, aby nevznikaly předěly. To by se stalo tak, že by barva zaschla aniž by na sebe plochy navazovaly.
Chcete-li hrubší nátěr, naneste barvu v silnější vrstvě. Přitom ji pomocí hladítka vytahujte do hrubší struktury, vrchní vrstvu stáhněte a hrubou vrstvu opět uhlaďte pomocí hladítka. V ideálním případě vám vznikne jednolitá plocha s malými krátery. Rozhodně se nebojte si celý postup nátěru vyzkoušet na malém kousku zdi, který není vidět. Aspoň si práci se stěrkou vyzkoušíte a uvidíte, jak bude výsledek přibližně vypadat.