775622655 info@dobryden.eu

V hlavním městě Polska, Varšavě, se designérka Katarzyna Kraszewska pustila do nelehkého projektu. Interiér bytu v nedávno zrekonstruovaném činžáku měla vytvořit v elegantním a noblesním stylu. Zároveň měla do designu zapracovat také styl meziválečné moderny a splnit standardy velmi esteticky uvědomělých a náročných majitelů.  

Když se projekt spustil, prvním důležitým zjištěním bylo, že nebude třeba měnit dispozice bytu. Tak jak byly místnosti původně rozvrženy, tak také zůstaly. Centrem bytu zůstal obývací pokoj. Jedná se o velký a otevřený prostor, na který na jedné straně navazuje jídelna a kuchyň a na druhé pak vstupní chodba. Obýváku dominují světla v podobě kulatých svícnů. Najdete je i v jiných částech bytu a jsou jedním z odkazů na meziválečnou modernu. Velká šedá pohovka poskytuje pohodlí při posezení s přáteli nebo rodinou. Doplněna byla stolkem s černou kamennou deskou.

Impozantní je také jídelní stůl navržený samotnou designérkou. Obklopen je čalouněnými židlemi ve velmi zajímavém odstínu béžové. Za stolem se nachází velké zrcadlo. To jídelnu opticky zvětšuje a ještě navíc prosvětluje. Ačkoliv už samotný interiér je veden ve světlých barvách. Na jídelnu napojená kuchyně je vybavena nábytkem uspořádaným do L a mramorovým stolkem. Není oddělena dveřmi, jenom dvěma širokými otvory, které mezi sebou mají úzký pruh zdi. Ten efektivně před hosty či členy domácnosti blokuje pohled na nepořádek, který při vaření může vzniknout.

Ložnice a koupelna

Oproti zbytku je hlavní ložnice s šatnou a vlastní koupelnou vedena v sytějších, tmavších barvách. Ty mají pomáhat se zklidněním před spaním. Nejvýraznějším (a nejdůležitějším) prvkem je samozřejmě prostorná postel. Zvýrazněná je navíc elegantním rámem. O světlo se starají ze zdi visící zlaté lampy na každé straně postele.

Koupelna má kamenný obklad. Z kamene je také umyvadlo, konkrétně z černého dutého balvanu. Díky tomu nepravidelný tvar, stejně jako zrcadlo. Oba prvky to tak propojuje. Možná trochu netradiční je přítomnost sedátka. Přitom je vlastně praktické – při líčení nebo při čekání na plnou vanu si obyvatelé mohou pohodlně sednout. 

Design: Katarzyna Kraszewska

Fotografie: Nate Cook Photography