V dnešním článku si představíme zajímavý projekt, který vznikl v panelákovém bytě. Architekt ze studia MessyaszDesignLab dostal za úkol kompletně předělat byt o velikosti 65 metrů čtverečních. Manželský pár, který si přeměnu objednal, chtěl aby se interiér osvěžil a přizpůsobil se jejich novým zájmům a potřebám. Toho architekt nakonec docílil tak, že vsadil na tzv. boho styl.

Boho neboli bohémský styl je vlastně protipólem minimalismu. Je především hravý, kombinuje nábytek a dekorace z různých stylů, období i částí světa. Základem je široká paleta barev, vzorů i textur. Důležitá je jedinečnost – vše se kombinuje se vším a jde především o svobodu. V boho nenajdete žádná pravidla, kterých byste se museli držet.

Absence pravidel znamená i to, že se boho styl projevuje u každého vlastně jinak. Někdo preferuje jeho divokou variantu, někdo zase tu umírněnější. Najdete však několik prvků, které se budou v každém takovém interiéru opakovat. Pestré a různobarevné doplňky se zpravidla dávají na neutrální základ. Upřednostňovány jsou přírodní materiály a DIY nebo vintage kousky. V boho bytě najdete velké množství textilií, různě navrstvených na sobě a s různými vzorů. Častým doplňkem jsou také upomínky a suvenýry z cest. 

Proměna panelákového bytu

Jako první přišla na řadu kompletní demolice. Tu přežila pouze původní dřevěná podlaha. Vše ostatní muselo jít pryč. Hlavním cílem architekta bylo prosvětlit a opticky zvětšit interiér. To se povedlo i pomocí prosklené stěny mezi obývacím pokojem a kanceláří. Přáním majitelů bylo do bytu umístit krb a nové dveře na verandu. Interiér měl působit klidně a elegantně. Toho studio docílilo využitím přírodních materiálů a světlých barev. Ty jsou jen místy přerušeny černými akcenty. Tak, aby se rozbila jednolitost celého interiéru.

Zdroj: whitemad.pl; https://www.facebook.com/MessyaszDesignLab / Mieszkanie w bloku z wielkiej płyty

z