Potom co si zahrádkáři užili trochu klidnější léto, přichází podzim a s tím také plno povinností. Září a říjen rozhodně nejsou měsíce, kdy zahrada nic nepotřebuje. Právě naopak. Je to poslední období, kdy ji můžete připravit na zimu. Ukážeme si, co všechno byste měli na zahradě na podzim stihnout. 

Zahradu ukliďte

Po všemožných letních aktivitách potřebuje zahrada uklidit. Nic by se nemělo nikde válet. Důležité je vypustit a postarat se o bazén. Vyčistit potřebují i grily, ohniště nebo zahradní krby a také všechno zahradní náčiní. Smotejte hadici, prodlužovací kabely a případně také prádelní šňůru. Péči věnujte zahradnímu nábytku – umyjte ho a ukliďte. Pokud zbyde čas, opravte a natřete plot, skleník či další zahradní konstrukce.

O rostliny pečujte dál

Důležité je i nadále pečovat o všechny rostliny. Každá z nich ale vyžaduje trochu něco jiného. Např. rajčata, cukety a fazole je potřeba zalévat jenom trochu. Jejich produkční období se totiž chýlí ke konci. Naopak podzimní a zimní zelenina potřebuje pravidelnou zálivku. I nadále sklízejte všechny uzrálé plody. Jinak se na nich může rozšířit plíseň a další choroby. Vytrhávejte plevel a odumřelé části rostlin. Přerostlé stromy ostříhejte a zbavte je suchých větví. Zahradu také zryjte nebo okopejte motyčkou.

Sázejte

Půda je na podzim ještě prohřátá od posledních slunečních paprsků a vlhká od pravidelných dešťů, a proto je čas na výsadbu. Jestliže chcete mít zahradu hned jaře krásně rozkvetlou, musíte některé stromy a květiny zasadit už teď. Vysaďte růže, další popínavé rostliny a jarní cibuloviny (krokusy, jiřiny, chryzantémy). Vhodný čas na výsadbu je i pro ovocné keře – maliny a černý rybíz.

Postarejte se o trávník

Připravit na zimu potřebuje také trávník. Měli byste ho provzdušnit, vertikutovat, prohnojit a přesít. Vertikutátor použijte vždy brzy na jaře a nyní, v září či říjnu. Jedině tak budete mít v novém roce trávník svěží, plný síly a hustý. Důležité je poslední sekání nedělat na nejnižší výšku, ale spíše na tu střední. Bude mít na zimu více síly. Pokud se vám přes léto udělaly na zahradě lysá místa, právě teď je čas na položení nového travního semena. 

Odneste rostliny dovnitř

Jakmile začnou výrazněji klesat teploty, přeneste všechny květiny v květináčích do interiéru. Neodkládejte to, jinak by mohly umrznout. Jde také o dobu vhodnou na přesazení, pokud jsou některé květináče už malé.

Pravidelně uklízejte spadané listí

Veškeré spadané listí se snažte pravidelně uklízet. Využít můžete klasické hrábě, sekačku s košem, vysavač na listí nebo fukar. Kdyby na zemi listí zůstalo ve velkých hromadách, zahubí trávník pod sebou. Listí také přitahuje slimáky a rostliny v jeho blízkosti můžou začít hnít.