Propojit modernu s tradicí je odvážný krok, který není lehké realizovat. Zvlášť v architektuře. Nezalekla se toho návrhářka Katarzyna Starzyk. Dokázala, že respekt k tradicím regionu a přírodě se může propojit s moderním designem. Přesvědčte se o tom sami. 

Tento nádherný dům určený pro čtyřčlennou se nachází v malém městečku Komorów nedaleko Varšavy. Budova stojí na velkém pozemku a je obklopená zelení. Na soulad s přírodou byl kladen hlavní důraz. A také na to, aby dům respektoval ducha regionu a místní tradice. Na původní lokální stodoly dům odkazuje tvarem a použitými materiály.

Propojené bloky

Ačkoliv zvenku to vypadá, že na pozemku stojí dva domy, není tomu tak. Dům je rozdělen do dvou propojených bloků. Fasády jsou pokryté cementovými obklady, naschvál udělané nerovně, aby tak napodobily přirozenou strukturu cihel. Celé to tak působí přirozeně, rustikálně a zapadá to do okolního prostředí. A aby budovy nepůsobily masivně, přidala architekta výklenky zakončené světlými HPL deskami. Skrze prosklené stěny jsou vidět především světlé prvky interiéru. Všechno tak působí útulně a elegantně. Stěny, které jsou otočené na stranu s ulicí, zůstaly bez oken kvůli zachování soukromí majitelů. Hlavní chod je pod převislou podlahou.

Při vstupu do domu se ocitnete v dvoupatrovém obývacím pokoji. Ten má díky prosklené stěně nádherný výhled do zahrady a okolí. Po schodech se dostanete do druhého patra, který je prostorem pro rodiče. Nachází se zde hlavní ložnice, hobby místnost, koupelna. Přes konektor propojující oba bloky se dostanete „dětské zóny”.

Design: APA Katarzyna Starzyk

Fotografie: Piotr Krajewski