Viděli jste někdy dům, který působí hotově, dokončeně, ale zároveň by se dal teoreticky neustále rozšiřovat? Zní to trochu šíleně a možná nemožně, ale jak brzy uvidíte takto vypadající dům nejenže existuje, ale také vypadá nádherně. 

O nový netradiční návrh domu se postaral Marcin Tomaszewski. Dům je složený ze čtyř sousedních bloků, které tvoří jeden celek. První úkolem při plánování projektu bylo rozvrhnout funkční dispozice jednotlivých bloků. To je až překvapivě tradiční – je zde technická a obytná část a ložnice dětí a rodičů.

S umístěním kvádrů si architekt doopravdy vyhrál. Pro každého, kdo k domu přijde, vytvořil netradiční zážitek. Dům totiž působí „živě”. Zepředu vypadá jako úplně jiné místo, než když ho vidíte zezadu. Dá proto velkou práci, aby vás pohled na tento projekt omrzel.

Možnosti rozšíření

Jak už bylo řečeno, dům je sice dokončený, plně funkční a ucelený, ale má potenciál se vyvíjet spolu s majiteli. Může se rozšiřovat podle potřeb rodiny aniž by ztratil svoji vyváženou kompozici. Každý blok má specifickou funkci, proto je možné uvažovat např. o bloku pro hosty nebo na relaxaci. Dům navíc stojí na rozlehlém pozemku, na jakékoliv rozšíření je tu teda místa více než dost. Nejdůležitějším principem, aby tento celý projekt fungoval, je, že každá funkce se musela vejít do jednoho kvádru. Takto přesné rozdělení prostoru a funkcí dává domu přirozený řád a přehledně ho organizuje.

Zdroj: whitemad.pl

Fotografie: Piotr Krajewski