Navrhovat úpravu domu z devadesátých let 19. století pro majitele, kteří jsou milovníky umění, módy a také designu, je obrovská výzva. Nezalekli se jí v Lucy Clemenger Architects a pro klienty vytvořili interiér, který zahrnuje jejich různé vášně a kterému mu mohou říkat domov.

Renovace se dočkal již stoletý dům nacházející se na předměstí St Kilda West v Melbourne v Austrálii. Vzhledem ke svému stáří prošel dům opakovanými přestavbami. To vedlo k tomu, že má interiér po každém majiteli něco a není jednotný. Celkovou úpravu už tedy potřeboval.

Provedené úpravy

Požadavkem zadavatelů přestavby bylo, aby v domě bylo hodně společenských prostorů a mohli je tak navštěvovat jejich přátelé i rodina. A klidně mnoho osob naráz. Z předchozího domu si také přinesli nádherný sporák AGA, který chtěli zabudovat do velké otevřené kuchyně. Na terasu měl být umístěný malý bazén (tzv. plunge pool) pro děti. Přáním majitelky byla prostorná pracovna a šatna pro její rozsáhlou kolekci oblečení. 

V prvé řadě bylo nutné upravit dispozice starého domu. Stavební přestavby se dočkala hlavní ložnice s přilehlou koupelnou a vysněnou šatnou a také jeden z obývacích pokojů. Ten se svými vysokými stropy a výraznou modrou barvou stal domintou celého domu. Suterén býval využíván jako skladovací prostor, nyní je z něj prostor určený k odpočinku a ke hraní. V prvním patře jsou pak především ložnice a dětský pokoj.

Druhý obývací pokoj má celou jednu stěnu prosklenou. Posuvné dveře pak vedou ven na terasu a k bazénu. Do místnosti tak proudí hodně přírodního světla, které ji navíc opticky zvětšuje. Obývací pokoj je přímo napojen na kuchyň. Pomyslně je rozděluje jídelní stůl. V centru kuchyně samozřejmě stojí sporák AGA. Dřevěný ostrůvek je navržený tak, aby připomínal velký blok dřeva určený k rozřezání. Na lásce ke dřevu se shodli majitelé s designérkou. Proto je to také spojovacím materiálem celého domu. Najdete ho v určité podobě v každé místnosti.

Design: Lucy Clemenger Architects a Studio Stamp

Zdroj: lunchboxarchitect.com