775622655 info@dobryden.eu

Dům z dnešního článku je schovaný v zalesněných horách Tapalpa v Mexiku. Návrhu a provedení se zhostila firma COA Arquitectura. Důraz přitom kladla na to, aby dům splynul s okolní krajinou a nenarušil klidné prostředí lesa.  

Když opustíte městečko San Antonio v Jalisco, vydáte se po klikaté polní cestě, která vede nahoru do borových a dubových lesů a necháte za sebou civilizaci, tak teprve tehdy narazíte na tento dům. Pozemek zaplňují stromy a na samotnou stavbu zbylo jenom trochu prostoru. Přesto zde vznikl nádherný dům, který poskytuje svým obyvatelům dostatek prostoru. Tam, kde totiž nebylo možné postavit jednu velkou stavbu, se architekti rozhodli, že dům bude tvořit několik menších propojených budov. Při pohledu z kopce dolů tak lze mezi stromy spatřit hned dvě chatky tohoto odlehlého vesnického útočiště.

Architekti pečlivě zvolili materiály jako kámen, beton, kov a dřevo, aby dům vizuálně začlenili do jeho okolí. Inspiraci pro podobu stavby čerpali z místní lidové architektury. To se projevilo v použití šikmých střech, převislých okapů, mezipater a malých děrovaných oken. Zástavba rozdělili na veřejnou a soukromou část propojili je „mostem“. Kamenné bloky na fasádu umístili zdánlivě náhodně a bez většího rozmyslu, tak aby dům působil členitě a možná i trochu rozbitě. 

Zdroj: designboom.com

Fotografie: césar béjar studio; francisco gutiérrez