V srdci regionu Kolumbie, hned na okraji přírodní rezervace Barbas Bremen, vznikl nádherný dům Condina. Inspiraci pro něj brali architekti právě v blízké přírodě. Cílem bylo vytvořit dům, který bude co nejvíce otevřený svému okolí, ale zároveň poskytne obyvatelům dostatečné soukromí. Jak se to podařilo, zjistíte v dnešním článku.

Vzniklý dům se stal moderní verzí klasického španělského venkovského domu. To reflektují i použité materiály – dominuje v nich kolumbijské cihly a travertinová podlaha. Vzhledem k poloze ve vyšší nadmořské výšce, kde teploty dosahují maximálně 23 stupňů a v noci klesají až na 14 stupňů, se nutností stal krb. Kromě způsobu vytápění, se stal také centrem obývacího pokoje a místo, kde se všichni scházejí. Šindele z nerezové oceli, které architekti použili na fasádu domu, mají podobný efekt jako zrcadla. Dům tak odráží nejen všechnu zeleň okolí, ale také odstíny oranžové během západu slunce. Budova v určitých momentech působí jako z jiného světa.

Udržitelnost

Udržitelnost a úcta k přírodě byly jednou z nejdůležitějších aspektů, které byly do domu zapracovány. Dešťová voda je tak zachycována a používána na splachování nebo na zalévání zahrady. Samozřejmostí jsou solární panely. V domě se také nenachází klimatizace nebo ústřední topení. Poloha domu zajišťuje, že se interiéry i během teplejších dnů nepřehřejí.