Špinavý topinkovač je živnou půdou pro bakterie a plísně. Je tedy ve vašem osobním zájmu umět ho správně vyčistit. V článku si ukážeme, jak na to. 

Topinkovač se, jako každý jiný spotřebič, časem zašpiní. Věnovat mu pravidelnou péči je u něj ještě důležitější než u ostatních. A nejde jen o estetickou stránku. Nablýskaný topinkovač v kuchyni vypadá rozhodně lépe než ten zasahaný a ušpiněný. Nemytý topinkovač ale může představovat také zdravotní riziko. Při každém jeho použití se v něm usazují malé drobky z pečiva, které v něm připravujete. Pokud je neodstraníte, časem se na nich vytvoří mikroorganismy a bakterie. Ty se mohou přenést na chleba, který právě připravujete.

Čištění zvenčí

Začneme tím, jak správně vyčistit topinkovač zvenku. Podstatné je, než začnete, zařízení vypojit ze zdi. Jedná se o základní bezpečností pravidlo. Ani když topinkovač odpojíte ze sítě, tak ho nenamáčejte příliš moc. Stačí ho otírat navlhčeným hadříkem. Dobré je také použít přípravek na odmaštění povrchu. Pokud máte nějaký čistit na indukční desku, klidně sáhněte po něm. Jelikož topinkovač přichází denně do kontaktu s jídlem, nikdy nepoužívejte žíravé nebo vysoce dráždivé přípravky.

Čištění vnitřku

Opět se před začátkem čištění ujistěte, že je topinkovač vypojený ze zásuvky. Poté z něj vysypte všechny drobky, které se v něm usadily. Pokud má zařízení ve spodu tácek, který je možné vyndat, tato práce bude velmi lehká, Pokud ne, celý topinkovač otočte a drobky z něj vyklepte.

Dále potřebujete vlhký hadřík a kartáček na zuby. S ním vnitřek vyčistíte nejlépe – jakékoliv spáleniny nebo usazeniny ve všech zákoutích. Pozor na to, abyste kartáček nestrčili příliš hluboko. Může se někde zaseknout a když ho silou vytáhnete, hrozí topinkovači poškození. Rozhodně také nepoužívejte žádné čistící přípravky. Vnitřek je vždy v přímém kontaktu s jídlem.

Ačkoliv na mytí vnitřku nepoužijete přímo vodu, pouze navlhčený kartáček a hadřík, topinkovač, hned co údržbu dokončíte, nezapínejte. Dejte mu několik hodin na uschnutí, abyste předešli ošklivým nehodám.

Jak často topinkovač čistit

Úplně nejlepší je topinkovač vyčistit po každém použití. Jedině tak budete mít jistotu, že je zařízení bezpečné. Ne vždy je to však možné. Topinkovač se často používá ráno, kdy pravděpodobně spěcháte do práce či školy apod. K čištění se ale vraťte před dalším použitím.