775622655 info@dobryden.eu

Příprava surovin na vaření bývá pro mnohé „nutné zlo”. Obzvláště to platí v momentě, co potřebujete něco nastrouhat a struhadlo je tupé. Nejenže je takové strouhání namáhavé, zbytečně zdlouhavé, ale také se můžete lehce zranit. Řešením je struhadlo nabrousit. Nemusíte se děsit, rozhodně to není tak náročné, jak si možná myslíte. Ukážeme si, že nabrousit struhadlo zvládne každý.

Kromě nejběžnějších struhadel z tenkého plechu, seženete také modely ze skla či plastu. Znovu nabrousit můžete pouze ty plechové. Postačí vám k tomu věci, které najdete běžně doma.

Nabroušení jedním tahem

K nabroušení všech ostří najednou budete potřebovat buď smirkový papír, nebo kousek alobalu. Jestliže se rozhodnete pro smirkový papír, kupte si ten s největší zrnitostí. Alobal zase před použitím zmuchlejte do pevné kuličky. Postup je pak u obou variant stejný – přejíždějte papírem/alobalem ve směru strouhání po ztupených ostřích. Struhadlo tak bude hned o poznání ostřejší a příjemnější na užívání.

Péče o struhadlo

Jak dlouho vydrží struhadlo ostré závisí i na tom, jak o něj pečujete. Při nákupu struhadla zvolte takové, které je vyrobené z pevného, odolného materiálu. Levné modely se rychle otupí a mohou zrezivět. Ale ani velmi kvalitní výrobek není imunní vůči špatnému zacházení. Jakmile struhadlo použijete, opláchněte ho. Nezaschnou tak na něm zbytky potravin, které budete pracně umývat. Dlouhý pobyt ve vodě totiž plechu nesvědčí. Podobně nedávejte struhadlo do myčky. Tam na něj působí horká voda, velmi teplý vzduch při sušení a chemické mycí prostředky. To vše struhadlo tupí. Raději ho ponořte na 10 minut do vody s rozpuštěnou jedlou sodou. Poté ho už jenom vyndejte a osušte. Je to velmi jednoduchý postup čištění, který navíc struhadlo nepoškodí.