775622655 info@dobryden.eu

Potravinový mol. Malý motýlek, který dokáže v zásobách potravin nadělat velkou spoušť. Přesto je lehké si jej hned nevšimnout. Možná vás na něj upozorní drobné dírky v obalech oblíbených sušenek nebo si všimnete ve skleněných nádobách jemných pavučin. Ať už je to jakkoliv, potravinových molů se musíte zbavit. A v dnešním článku vám ukážeme, jak na to.

Co mají nejraději

Moli se nejčastěji zabydlují v potravinách, kterých máte stále dost a neměníte je tak často. Jde třeba o mouku, cukr, strouhanku, kakao a další sypké suroviny. Nevadí jim ani koření, instantní potraviny nebo dokonce oříšky, luštěniny, rýže, těstoviny, cereálie, sušenky, čokoláda a bonbóny. K vám domu se přitom mohou dostat úplnou náhodou. Stačí jedna larva, kterou si přinesete spolu s nákupem a máte zaděláno na problému. Během chvíle jich budete mít plnou skříň.

V momentě, co je objevíte

Jakmile zjistíte, že potravinové moly doma máte, musíte hned jednat. Nejprve vyndejte všechny nádoby a pečlivě každou prohlédněte. Pokud cokoliv objevíte, jednoho mola nebo larvu, celý obsah vyhoďte. A nestačí jen do vašeho koše. Pytel z něj okamžitě odneste do popelnice, jinak se molů nezbavíte. Jakmile všechno vyhodíte, zásuvky důkladně vymyjte. Ideální je si k tomu pořídit speciální přípravek proti molům. Žádné místo nevynechejte, larvy mohou být schované i tam, kde byste je nečekali.

Jak invazi molů předcházet

Vše důkladně zavírejte

Aby se u vás moli neusídlili, vše důkladně uzavírejte. Sypké suroviny v otevřených balení jsou pro moly lákadlo. Nemusí být vlastně ani otevřeně, skrze obal se zvládnou prokousat. Vždy vše přesypávejte do pevných nádob nebo dóz s pevným uzávěrem a gumovým těsněním.

Molům vadí silné aroma

Jestliže nechcete, aby se k vám moli vrátili nebo se nově neobjevili, umístěte do zásuvky se zásobami silnou vůni. Zkuste sušenou levanduli, kůru z pomeranče/ citronů, bobkový list nebo hřebíček. Mezi dózy zkuste rozházet černý či bílý pepř. Všechno z toho je velmi aromatické a to moli nesnáší.