S příchodem léta se kromě horkých dní objevují také horké noci. A aby jejich průběh byl příjemnější, je třeba vyměnit teplou zimní deku za tu prodyšnou. Jaké vlastnosti by dobrá letní deka tedy měla mít?

Letní deka musí být především tenká a lehká. Kromě toho ale musí mít i další vlastnosti. Základem je odvést od těla vlhkost a zajistit správnou cirkulaci vzduchu tak, aby se uvnitř deky nezačaly tvořit plísně nebo se neobjevili roztoči. Optimálně musí taky absorbovat teplo, které tělo vydává. 

Při výběru se zaměřte především na náplň přikrývky a na to, zda je možné ji prát. V létě se více potíte a proto bude častější praní nutné. Důležité je také to, z čeho je povlak peřiny vyroben. Bavlněný povlak je nejodolnější, ale ten hedvábný má zase ty nejlepší tepelné vlastnosti.

Druhy přikrývek

Syntetická

Nejoblíbenějším a také nejlevnějším druhem letních přikrývek jsou ty syntetické. Imitují prachové peří, mohou se prát, rychle schnou a navíc nepřitahují roztoče. Jsou tak perfektní pro alergiky, protože se v nich netvoří ani plísně nebo houby. Pokud bojujete s malým úložným prostorem je syntetická přikrývka optimální – zabere totiž velmi málo místa.

Péřová

Péřové přikrývky jsou 100% přírodní. Náplní je buď husí nebo kachní peří. Díky tomu jsou odolné a perfektně izolují teplo. Mnoho lidí věří, že péřové peřiny se hodí jenom na zimu, ale není to pravda. Peří zajišťuje cirkulaci vzduchu v pokrývce a navíc se přizpůsobí teplotě těla, proto ji oceníte i v létě. Péřovou přikrývku si ale nepořizujte pokud trpíte na alergie.

Hedvábná

Hedvábná přikrývka je kvůli vysoké ceně považována za luxusní výrobek. Náplň tvoří vlákna bource morušového. Díky tomu je velmi lehká a příjemná na dotek. Navíc je hypoalergenní a disponuje výbornými tepelnými vlastnostmi.

Saténová

Nejlepší volbou na léto jsou rozhodně saténové přikrývky. Kromě toho, že jsou příjemné na dotek, tak se lehce nezahřejí a snadno je udržíte čisté. Povlak hedvábných dek je nejčastěji z elastických vláken potažených silikonem. Deky jsou díky tomu pružné a odolné proti odírání. Pod saténovou přikrývkou vám tak nebude zima a ani se nebudete potit.