Když tým studia No Arquitectos objevil tento dům v Santo Tirsu, byl těsně před zbouráním. Několik let byl prázdný a nesl tak známky eroze a vandalismu. Přesto bylo vidět, že má stavba pevné betonové základy a netradičně rozvržený interiér. Designéři v domě okamžitě viděli potenciál. Věděli, že se správnými zásahy se budova může stát nádherným domovem. Sami posuďte, jak se vám renovace líbí. 

Renovace

Hlavní cílem renovace bylo vytvořit udržitelný dům. Designéři chtěli také co nejvíce respektovat místní tradice a využívat pouze lokální zdroje a materiály. To vedlo k tomu, že se v domě odráží typická portugalská architektura. Ta vyniká svojí jednoduchostí a střídmostí. Preferují se v ní velké, otevřené prostory, které nejsou přeplněné nábytkem či dekorací. Linie jsou čisté, upřednostňuje se použití jednoho materiálu. Každý jednotlivý prvek byl do interiéru pečlivě vybrán a zařazen, není zde nic navíc, nic nepotřebného. Klasický příklad minimalismu.

Původní strukturu domu se snažili architekti zachovat. Přesto byly některé stěny zbořeny. Ve jménu udržitelnosti byl materiál, který po demolici zbyl, využit. Vznikl z něj chodník vedoucí k domu. Dům byl zaizolován minerální vatou a velkou část spotřebované energie domu pokryjí fotovoltaické panely umístěné na střeše. Speciální venkovním systémem se zachycuje dešťová voda, kterou se pak zalévá zahrada v suších obdobích. Samozřejmostí jsou úsporné žárovky a také záchody a kohoutky, které spotřebovávají méně vody, než ty klasické. Architekti tak udělali vše proto, aby byl dům energeticky úsporný a ekologicky šetrný. 

Zdroj: loopdesignawards.com

Fotografie: Duccio Malagamba