775622655 info@dobryden.eu

Poet´s Corner, tak se jmenuje nedávno zrekonstruovaný viktoriánský dům v srdci Londýna. Této architektonické výzvy se zhostilo studio Oliver Leech Architects. Prioritami při přestavbě bylo přivést do domu co nejvíce přírodního světla a celkově dům zmodernizovat, aby vyhovoval potřebám rodiny z 21. století. A to vše tak, aby se nenarušilo kouzlo a charakter původní stavby. 

Renovace domu z druhé poloviny 19. století začala a také skončila v roce 2023. Jako první se museli architekti zbavit nánosů nepovedené rekonstrukce z devadesátých let minulého století. Z přízemí zmizely téměř všechny stěny, které prostor rozdělovaly na několik pokojů a místo nich vznikl velký otevřený obývací pokoj. Změna v rozvržení místností a začlenění několika rozšíření dodala domu úplně nový ráz. Takový který bere v úvahu nároky moderního životního stylu. A to vše aniž by se narušila podstata viktoriánské stavby.   

Materiály v souladu s přírodou

Výběr přírodních materiálů je základem souladu mezi starým a novým. A také podtrhuje závazek architektů vytvořit udržitelný dům. Podlahy jsou proto z leštěného betonu a stěny natřené vápennou barvou. Netradičním prvkem, který podporuje spojení domu s přírodou, je malá louka plná divokých květin, která vznikla přímo na střešeArchitekti se také zaměřili na propojení života venku a vevnitř. Díky novému prostorovému plánu dokázali podpořit interakci domu se zahradami. Docílili toho tak, že snížili kuchyni a ostatní obytné prostory, které doplnili velkými prosklenými dveřmi vedoucími na pozemek. Ze snížených prostorů je nádherných výhled a člověk se ocitá velmi blízko přírodě. 

Práci architektům komplikovaly přísné oblastní směrnice, které určují, co se smí a nesmí přestavět nebo upravit. Přesto se jim podařilo vybudovat nádherný moderní domov. Tímto projektem se začala psát nová kapitola přestaveb viktoriánských domů v Londýně. 

Zdroj: homeadore.com

Fotografie: Jim Stephenson