Při výběru nové matrace je dobré nic nepodcenit. Jde o rozhodnutí, které může výrazně ovlivnit kvalitu spánku na dlouhou dobu. V dnešním článku si představíme, jaké možnosti při nákupu máte a na co se při výběru zaměřit.

Mezi nejpopulárnější varianty současnosti patří matrace s pružinami a pěnové matrace. Obě si podrobně představíme.

Pružinové matrace

V pružinové matraci se nachází různé množství ocelových svitků, které se při působení tlaku, zpravidla tělesné hmotnosti, stlačují. Počet pružin, jejich tvar ani velikost nejsou univerzální, naopak každý model má svá vlastní specifika. Obecně platí, že čím více pružin, tím pohodlnější a kvalitnější matrace. Při výběru tvrdosti matrace se zajímejte o tloušťku spárové měrky. Čím bude tlustší, tím je i matrace tvrdší. Lze je dělit také podle typu pružin – všechny mají rozdílné vlastnosti, proto si každý vybere to, co bude nejvíce vyhovovat jeho potřebám.

Bonell pružiny

Bonnel pružiny se poprvé objevily již kolem roku 1800. Tvarem pružiny připomínají přesýpací hodiny nebo také šroubovici. Jedná se o matrace cenově dostupnější. Existuje ale riziko, že začnou postupem času pískat.

Taštičkové pružiny

Taštičkové pružiny mají oproti klasickým pružinám dvě výhody. Nejsou navzájem spojeny a proto mohou pracovat nezávisle na sobě. Kromě toho jsou pružiny ještě zabaleny do textilních taštiček. Oba tyto faktory vedou k tomu, že matrace nabízí lepší podporu a izolaci horního pohybu.

Pěnové matrace

Pěnové matrace v posledních letech neustále narůstají na popularitě. Jejich vlastnosti totiž zaručují kvalitní spánek. Pěnové matrace se během spánku přizpůsobí vašemu tělu, odlehčí na něm tlakové body a izolují pohyb. Hodí se tedy hlavně pro lidi spící na zádech. V současnosti se využívají dva typy pěny.

První z nich je paměťová pěna. Ta reaguje na teplo vašeho tělo a na tlak, který působí jeho váha. Díky tomu se váha těla rovnoměrně rozloží na povrch celé matrace. Výhodou je, že v momentě, kdy se zvednete, se matrace pomalu narovná do původní podoby.

Druhou variantou je studená pěna. Jedná se o syntetickou pěnu na bázi ropy, která je ale naprosto bezpečná, netoxická a navíc levná. Funguje na podobném principu jako paměťová pěna. Má však dvě výhody – při zvednutí se pěna vyrovná rychle a hlavně neudržuje teplo.

Pěna vs. pružiny

Velkou výhodou pružinových matrací je jejich nižší cena. A přesto, že v posledních letech i pěnové matrace stabilně zlevňují, cenově konkurovat těm pružinovým nemohou. Ty jsou navíc také lehčí a lépe se s nimi manipuluje. Na druhou stranu pěnové matrace se lépe přizpůsobí tělu při spánku a mohou tak poskytnout lepší odpočinek. Nabízejí také širokou škálu možností tvrdosti.