775622655 info@dobryden.eu

S touhou po svobodě, které poskytuje bydlení na vodě, postavil dánský stavitel lodí Laust Nørgaard pro svoji rodinu hausbót. Ten je trvale zakotven v přístavu Copenhagen v Kodani. A jeho majitelé si své rozhodnutí nemůžou vynachválit. Dokázali byste takto žít?

Život na hausbótu není pro tuto rodinu ale nic nového. Když se manželé seznámili, jejich první společný dům byl právě na vodě. Na nějaký čas se ale přestěhovali do bytu v centru města. Poté, co jejich dcera odešla na univerzitu, rozhodli se vrátit k původnímu životnímu stylu. Tentokrát ale na hausbótu, který si sami postavili.

Celková rozloha hausbótu je 70 metrů čtverečních a má dvě ložnice. Exteriér je obložen černě zbarveným dřevem. Výrazným prvkem jsou posuvné prosklené dveře, které vedou od podlahy ke stropu. Poskytují prostorům uvnitř plno světla a navíc je z nich nádherný výhled na okolní vodu. Žaluzie umístěné na oknech a dveřích přitom poskytují obyvatelům dostatek soukromí, když ho potřebují, a také jim umožňují regulovat množství světla, které dovnitř proudí.

Stěny v otevřené kuchyni propojené s obývacím pokojem a jídelnou jsou obloženy světlou překližkou. Malý krb na dřevo dodává interiéru útulný vzhled, jako byste byli někde na chatě. Prakticky a s ohledem na menší rozměry hausbótu byly vyřešeny také úložné prostory. Police a skříňky jsou vestavěny do stěny, tak aby nezabíraly plochu na zemi a pořád se do nich dalo uložit plno věcí. V jinak světlých prostorech nejvíce vynikne černý kuchyňský ostrůvek. Ten navíc obsahuje kromě sporáku také dřez a místo na uložení všech věcí potřebných v kuchyni.

Fotografie: Anders Hviid

Zdroj: dezeen.com