Horké dny jsou na zvládnutí náročné, zvlášť pokud se jim nemůžete vyhnout ani doma. Jak ale rychle ochladit byt, aniž by bylo nutné zavést klimatizaci? To je totiž dost drahé a navíc to nebude hotové přes noc. Připravili jsme si pro vás několik tipů, které pomohou ochladit váš byt či dům levně a hlavně rychle. 

Přes den okna zatemněte, větrejte jenom v noci

Místnosti přirozeně ochladíte, pokud do nich přes den zabráníte přístupu slunce pomocí závěsů. Skvěle poslouží jakékoliv, u hliníkových si dejte pozor na jejich tepelné vlastnosti. Přes den před sluncem ochrání, ale na noc je vytáhněte – jinak nepřestanou pokoj ohřívat. S tím souvisí také to, že nejlépe prostory ochladíte tak, že větrání omezíte na noc a přes den necháte okna zavřená.

Namočte závěsy

Pokud už je nejhůř, namočení závěsů efektivně sníží teplotu příchozího vzduchu a zvýší vlhkost v pokoji. Pověste je před okno namočené ve studené vodě (dejte si pozor, aby byly dobře vyždímané) nebo postříkané rozprašovačem. Závěsy pravidelně kontrolujte a znovu namáčejte. Dejte si ale pozor, aby vám voda nekapala na podlahu. Vyzkoušejte třeba dát pod závěsy staré ručníky.

Trochu vody do dřezu a vany

Jestliže chcete ochladit koupelnu nebo kuchyni, napusťte na dno vany, dřezu nebo umyvadla asi centimetr vody. Ta se bude teplem vypařovat a tím se místnost zvlhčí. Pocitově tak dojde k ochlazení prostorů.

Zbavte se hřejivých látek

Do skříní ukliďte veškeré hřejivé látky. Co se tím myslí? Především deky, froté prostěradla a ideálně také koberce a plyšové hračky.

Pomůže i ventilátor

S vytvořením průvanu vám pomůže i malý ventilátor. Nejlepší je ho natočit směrem k otevřenému oknu. Poženete tak horký vzduch ven z místnosti. Pokud přes něj přehodíte mokrou látku, vzduch navíc zvlhčíte.