Ratanový nábytek je stylový a elegantní. Perfektně doplní jakýkoliv interiér a není proto překvapivé, že jeho popularita zvláště v posledních letech roste. Při jeho výběru byste si ale měli na některé věci dát pozor. Na co konkrétně si představíme v dnešním článku.

Co je ratan

Než se pustíte do nákupu nového ratanového nábytku, uvědomte si, co za materiál ratan je. A při výběru a umístění to zohledněte. Nejdůležitější je vědět, v čem je jedinečný a také to, jaké jsou jeho slabé stránky. 

Ratan pochází z exotické palmy zvané rattan (také se jí říká indický rákos). Jedná se o rostlinu, která dosahuje pozoruhodné výšky díky velmi pevným vláknům. A právě z nich se vyrábí ratanový nábytek. Vlákna jsou totiž nejen pevná, ale hlavně pružná. Než se z vláken stane nábytek, musí se tepelně zpracovat. Konkrétně pomocí vodní páry. Jakmile vlákna uschnou, uchovají si tvar, do kterého byly vytvarovány.

Ratan je přírodní materiál, proto vyžaduje náležitou ochranu. Zvlášť pokud bude často vystaven slunci a vlhkosti. Nepořizujte si proto nábytek, který nebyl pokryt nějakým ochranným přípravkem. I přes svoji pevnost, má ratan svoji hranici co se týče váhy, kterou unese. Při výběru křesel vezměte v potaz, jak hustě jsou vypleteny. Čím bude hustší, tím větší váhu unese. Obecně by ale zátěž neměla přesáhnout 100 kg.

Proč zvolit ratanový nábytek

Hlavním důvodem, proč koupit právě ratanový nábytek, je jeho vzhled. Vypadá skvěle, zapadne do téměř jakéhokoliv interiéru a je nadčasový. Navíc se hodí všude – do obývacího pokoje, ložnice, ale i na terasu nebo zahradu. Ratanová vlákna jsou také lehká. Přemisťování z jednoho místa na druhý tedy nebude problém. A při správné péči vydrží ratanový nábytek dlouhá léta. Je to tedy investice, která se vyplatí. 

Jak o ratanový nábytek pečovat

Aby si ratanový nábytek uchoval svůj unikátní vzhled a svoji funkčnost, potřebuje pravidelnou údržbu. K odstranění prachu a jiných nečistot, nábytek jednou za čas otřete vlhkým hadříkem z hladkého materiálu. Postupem času ale začnou vlákna vysychat a matnět. Potřebují proto pravidelně natírat přípravky speciálně určenými na tento druh nábytku. Zpravidla bývají na olejové bázi a obnoví lesk a krásu vašeho nábytku. Toto ošetření se doporučuje provádět alespoň jednou ročně.