Opuštěná koňská farma v německém městě Essen změnila po rekonstrukci své využití. Díky umu architektů ze studia B-architecten, kteří přizvali ke spolupráci místní developery, bylo zchátralé místo přivedeno zpět k životu a stalo se ekologickým statkem. Bývalý hřebčín, přilehlé hospodářské budovy mají nyní moderní vzhled a v duchu ekologického smýšlení se staly místem rodinných domů. 

Staré stáje sloužily jako místnosti pro koně a dobytek, který se potřeboval zotavit po nemoci. K původním objektům byly přistavovány nové, které narušily kompletní ráz hřebčína. Nový majitel, který od státu nemovitost zakoupil, dostal sice povolení k demolici všech nesourodých budov, ale zároveň se musel potýkat s řadou problémů, neboť opuštěný hřebčín byl na seznamu památek chráněných německým zákonem. Díky tomu si historické stáje ponechaly svůj původní tvar a celý komplex odkazuje na dobu minulou.

Nový život staré farmě

I přes svůj původní vzhled vznikl moderní a ekologický areál s užitnou plochou téměř 6000 metrů čtverečních. Na ploše 1,7 ha se nachází 44 bytových domů s téměř nulovou spotřebou energie. Byty jsou různorodé a liší se jak velikostí, tak počtem podlaží. Nejmenší byty se skládají z jednoho pokoje s kuchyňským koutem a ložnicí, největší mají až pět pokojů.

Obyvatelé, kteří se zde rozhodnou koupit dům či byt, budou mít k dispozici velký park, krytý bazén umístěný v jedné z karanténních stájí, wellness zónu, komunitní centrum, ohniště a gril, ale i zastřešený altán, kde lze pořádat společenské akce. Nechybí ani komerční části areálu pro turisty, kteří mají k dispozici penziony.


Zdroj: B-architecten, Fotografie: Lucid