775622655 info@dobryden.eu

Ani život ve městě by vás neměl zastavit od toho založit si vlastní zahrádku. Postačí vám k tomu i malý balkon. Také na něm toho můžete hodně vypěstovat. V létě si tak budete moci vychutnat čerstvou zeleninu a ovoce, jídlo ochutíte vlastními bylinkami a denně se budete těšit z nádherně barevných květin. V dnešním článku si ukážeme, které rostliny se na balkon hodí a co všechno budete potřebovat.

Jak začít

Před samotným sázením byste si nejdříve měli vše rozvrhnout. Změřte si balkon a tvar načrtněte na papír. Tam zaneste klíčové prvky. Zvažte, zda chcete pěstovat např. pouze bylinky nebo chcete mix zeleniny a květin. Také si ujasněte, jestli tam chcete mít i stůl a židle. Pokud ano, nezapomeňte si na ně nechat místo. Popřemýšlejte i o odstínění. Jestliže máte se sousedy balkony moc blízko u sebe, pořiďte si nějakou formu zástěny.

Vhodná zelenina a bylinky

Cokoliv, co si na balkoně vypěstujete bude organické a při zpracování čerstvé. Také to bude chuťově lepší a bohatší na vitamíny a cenné živiny. Na balkoně vám vyrostou rajčata, hlávkový salát, papriky, zelené fazolky, hrášek nebo ředkvičky. Na druhou stranu se nehodí zde sázet dýně, některé kořenové a brukvovité rostliny. Ty potřebují k životu hodně prostoru a ten jim truhlík nemůže poskytnout.

Větší výběr máte u bylinek. Na balkoně vypěstujete téměř jakoukoliv. Vyzkoušejte třeba bazalku, tymián, šalvěj, mátu, libeček, rozmarýn, estrogen, koriandr nebo majoránku. Vyplatí se zasadit co nejvíce druhů, protože bylinky nejen rozvoní terasu, ale také zpestří každodenní jídlo a zlepší jeho chuť.

Otázkou zůstává, jak rostliny do prostoru umístit. Jednoduchým řešením je zasadit je do truhlíku a položit na zem. Existují však další způsoby, které mohou pomoci, pokud máte menší balkon. Jedním takovým řešením je kovová nebo dřevěná mřížka. Ta se připevní ke stěně a na ní se umisťují jednotlivé truhlíky nebo police na květináče. Snadno si tak založíte vertikální zahradu. Dalším řešením je zavěšení truhlíků na zábradlí. Obě řešení vám ušetří dost místa. Na něj můžete umístit jiné rostliny nebo venkovní nábytek.

Nástroje, které budete potřebovat

Na balkonové zahradničení je potřeba se dobře připravit – sehnat si nějaké nástroje. Naštěstí jich nebude moc. Samozřejmostí je koupení zeminy. Optimálně vyberte zeminu určenou na daný druh rostliny (na zeleninu, bylinky apod.) nebo zeminu univerzální. Potřebovat budete také konev, sázecí lopatku, zahradnické nůžky a rukavice. Sežeňte si také rozprašovač. Ten možná nevyužijete hned, ale hodit se bude, když rostliny napadne plíseň.

Základem balkonového zahradničení jsou potom truhlíky, květináče a tácy. Nádoby musí být dostatečně hluboké (alespoň 40 cm), aby zemina příliš rychle nevysychala a aby rostliny měly dostatek místa. Nezapomeňte truhlíku odvodnit – jinak začnou kořeny rostliny uhnívat. Na závěr se doporučuje nekupovat tmavé nádoby. Příliš přitahují sluneční paprsky, což může vést k přehřátí kořenů.