Na čtvrt akrovém pozemku v Mill Valley stál původně rozpadající se dům, ve kterém už nebylo možné bydlet. Architekti pověření vedením projektu velmi rychle dospěli k rozhodnutí nepokoušet se o rekonstrukci. Původní stavbu proto nechali zbourat a začali od začátku. Nový dům, který zde vznikl, plně využívá jedné velké přednosti pozemku – je z něj nádherný výhled na nedaleké hory a přilehlou krajinu.

První, čeho si všimnete, je jednoduchý tvar nového domu. Připomíná několik vzájemně propojených krabic. V této jednoduchosti se nachází určitá míra elegance. Zvenku je dům obložený cedrovým dřevem. To v kombinaci s matným kovem a sklem, které jsou z venku také vidět, umožňuje domu zapadnou do okolní krajiny, aniž by nijak výrazně narušil. Interiéru dominují světlé, uklidňující barvy v čele s bílou. Barevnou monotónnost rozbíjí tmavá dřevěná podlaha a některé černé detaily. To vše umocňuje hřejivý pocit, který při vstupu do domu pocítíte.

Budova je postavena tak, že jak se k ní přibližujete, tím více se vám odhaluje. Jako spojnice mezi přední částí pozemku a zahradou za domem funguje (možná trochu netradičně) kuchyň a jídelna. Všechny stěny tu jsou prosklené, proto je zde vždy dostatek světla a interiér to dělá odlehčenější a opticky větší. V zadní části pozemku vznikla malá zahrada, kterou dům obklopuje ze tří stran. Výhled je na ni z malého druhého patra, kde se nachází pouze hlavní ložnice. Druhé patro slouží také jako určitá clona – brání totiž pohledům z okolních domů a poskytuje majitelům pocit soukromí.

Zdroj: rp-architects.com

Fotografie: Eric Rorer